20 Prill 2019

D4D lanson punimin 'Rruga drejt zhvillimit ekonomik'

Prishtinë, 12 shkurt - Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D), ka bërë të ditur së sot do të lansojë punimin “Konektivitet për Zhvillim: Rruga drejt zhvillimit ekonomik”. 

Ky projekt është duke u implementuar nga Instituti Demokraci për Zhvillim, në bashkëpunim me organizata partnere, Transconflict Serbia dhe Lëvizja Evropiane në Shqipëri dhe mbështetet nga Fondi Evropian për Ballkanin.

Objektiv i këktij projekti është që të intensifikojë politikat infrastrukturore në mes Kosovë, Shqipërisë dhe Serbisë, në kontekstin e rritjes ekonomike.

Në këtë ngjarje janë të ftuara Institucionet vendore e ndërkombëtare, OJQ-të, Odat ekonomike dhe studentët/et. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 prill 2019 - Federata e pingpongut të Kosovës do të organizojë Turneun memorial për të rinjë "Bedri Ajeti". (Pallati i sporteve në Prishtinë, ora 9:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media! (Selia e Vetëndosje, ora 10:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri mban konferencë për media. (Press Qendra në Ndërtesën e Zyrës së Kryeministrit, ora 10:00)

- Alternativa mban konferencën e radhës të partisë në të cilën prezanton të gjetura dhe rekomandime për gjendjen mjedisore në Kosovë. (Zyret e partisë Alternativa. ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë Akademinë Përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së Dëshmorëve të Brigadës 136 Rugova, që organizohet nën patronatin e kryeministrit. (Teatri “Istref Begolli” në Pejë, ora 11:00)

- Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës organizon Konferencë për media lidhur me kthimin e shtetasëve kosovarë nga Siria. (Objekti i Prokurorit të Shtetit, ora 12:30)

- Biznesi anëtarë në Odën e Afarizmit të Kosovës “Altera”, bën promovimin e librit të autorit Bashmir Xhemaj, “Një shqiptar në CIA - dy jetët e Destan Berishës”. (Libraria Altera në Prizren, ora 13:00)

- Lansohet projekti #Forheroines. (Para monumentit “Heroinat” në Prishtinë, ora 13:00)

- Shoqata Atlantiku mbanë konferencë përmbyllëse për media në të cilën përfaqësuesi i shoqatës Gani Shehu, do të pasqyrojë ngjarjet që kanë shënuar 20-vjetorin e ‘Batalionit Atlantiku’, mesazhin kyç dhe vizionin për angazhimet në të ardhmen. (Hotel Grand, ora 14:00)