23 Shtator 2020

Christopher Hall zgjedhet kryetar i Bordit të OAK

Prishtinë, 18 shkurt - Sot në auditoriumin e Universitetit Amerikan në Kosovë, u mbajt Kuvendi i VI-të vjetor i Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë (Oda Amerikane).

 

Përveç anëtarëve aktiv të Odës Amerikane, në këtë kuvend ishin të pranishëm edhe zyrtarë të Ambasadës Amerikane në Kosovë, përfaqësues nga Zyra për Ndërlidhje Civile e kampit Bondsteel, drejtori i Agjencionit për Promovimin e Investimeve, Mustafë Hasanaj, përfaqësuesja e UNDP-së në Kosovë, Lindita Daija, si dhe përfaqësuesë të institucioneve vendore dhe ndërkombëtare.

Në  këte Kuvend u prezantuan aktivitetet që shënuan suksesin e OEAK- së në vitin që lamë pas, u prezantua plani i aktiviteteve për vitin 2010, dhe i njëjti u aprovua nga anëtarët e pranishëm. 

Ndër pikat më të rëndëshishme në këtë Kuvend ishin zgjedhjet për anëtarët e rinj të Bordit të Guvernatorëve të Odës Amerikane. Si rezultat i këtyre zgjedhjeve, president i Bordit të Guvernatorëve të Odës Amerikane është zgjedhur Christopher Hall, president i Universitetit Amerikan në Kosovë. Bordi i ri i Odës Amerikane përbëhet nga anëtarët në vijim:

1. Christopher Hall– Universiteti Amerikan në Kosovë – President

2. Erolld Belegu – Marigona Residence- Zëvendës President

3. Ardiana Bunjaku- Shoqata e Kontabilistëve të Certifikuar dhe Auditorëve të Kosovës- Arkëtare

4. Dastid Pallaska– Pallaska and Associates– Sekretar i Përgjithshëm

5. Dennis Purdin- Atlas Electric

6. David Cowles- Booz Alen Hamilton-KPEP, USAID

7. Valon Lluka- Banka Ekonomike

8. Luan Dalipi- MDA

9. Gëzim Pula- 3CIS

10. Eriola Bibollaj- ProCredit Bank

11. Afrim Maloku- Deloitte

Gjithashtu, në këtë Kuvënd u nënshkrua edhe një Memorandum Mirëkuptimi me Agjencionin për Promovimin e Investimeve në Kosovë, me qëllim të rritjes së bashkëpunimit në mes të Odës Amerikane dhe këtij institucioni. 

Ndër tjera, u nënshkrua edhe një Memorandum Mirëkuptimi me UNDP në Kosovë, përmes se cilit, Oda Amerikane dhe UNDP në Kosovë do të bëjnë shpërblimin vjetor të biznesit me përgjegjësi korporative për investime në komunitet/shoqëri. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Shtator 2020 - Mbahet mbledhja e komisionit për Buxhet dhe Transfere në të cilën do të shqyrtohet raporti vjetor i punës të Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës, pastaj i Autoritetit Kosovar Konkurrencës, i Komisionit Pavarur për Miniera dhe Minerale dhe raporti i shpenzimeve të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, ora C203, 10:00)

- Java Evropiane e Sportit me konferencën “Forumi për Sportin” në të cilën do të merr pjesë  Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes në të cilën shqyrtohet projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr.04-L-089 për dominimin humanitar si dhe shpallet konkursi për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shyqrton drafti Projektligjin për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Nëpërmjet video konferencës do të mbahet takimi i 185-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Pa praninë e mediave, ora 10:30)

-  Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës degjon dëshminë e dëshmitarit Izet Sadiku, ish zëvendës ministër i shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)  
 
- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të mbajë konferencë për media, në të cilën do të prezantoj raportin analitik si rezultat i monitorimit dhe hulumtimit sistematik të trajtimit të rasteve nga Prokuroria e Apelit e Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së dega në Prizren Shaqir Totaj, mban konferencën e radhës me gazetarë. (Zyret e degës në Prizren, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të merrë pjesë në Çertifikimi i të rinjve në fushën e ndërmarrësisë - OJQ Etri. (Pejë, ora 12:00)

- Organizata  “Replikë” organizon protestë me biçikleta si reagim ndaj institucioneve për mosreagim në mbrojtje të të drejtave të grave. (Protesta fillon nga sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport diskuton lidhur me reformat në arsim në Komunë të Kamenicës me të ftuar Ramë Likaj, ministër i Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës dhe  Qëndron Kastrati, kryetar i Komumës së Kamenicës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C225, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia e Partisë Demokratike të Kosovës, ora 13:00)

- Kryeministrit Hoti viziton Oden Ekonomike të Kosovës ku pas takimit me anetarët e komunitetit të biznesit, do te ketë konferencë për media. (Objekti i OEK-ut, ora 13:30)

-  Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës degjon dëshminë e dëshmitarit  Arben Vitia, ish ministër i shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 14:00)

- Për nder të Javës Evropiane të Sportit, Federata e Hendbollit e Kosovës do të organizojë turnirit ‘Të gjithë së bashku’ me sportin e Hendbolit në të cilën do të marrin pjesë fëmijët me nevoja të veçanta dhe fëmijët tjerë. (Prizren, ora 13:00 - Istog, ora 15:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të merrë pjesë në Çertifikimi i të rinjve në fushën e ndërmarrësisë - OJQ REA Prishtinë. (Gjakovë, ora 15:00)

- Ambasadori Thomas Szunyog do të marrë pjesë në mbylljen e Shkollës Verore të BE-së 2020. (aqja në Facebook @EuropeanUnionInKosovo, ora 16:15)

- Vazhdon java e dytë e ligjeratave publike në Festivalin e Arkitektures në Kosovë. (Ligjeratat transmetohen drejtperdrejt ne kanalin e facebook-ut "Kosovo Architecture Festival", ora 18:30)