20 Maj 2019

BSPK përfaqëson Kosovën në Kongresin e Konfederatës së Sindikatave Botërore

Prishtinë, 7 dhjetor - Kryetari i Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës, Avdi Ajdini dhe Zyrtarja për Marrëdhënie Ndërkombëtare e BSPK-së, Dafina Mehaj, janë duke qëndruar në Kopenhagë, ku  po zhvillon punimet Kongresi i IV i Konfederatës së Sindikatave Botërore-ITUC, ku po marrin pjesë më se 1200 delegatë nga 183 shtete të botës.

Në ketë konferencë BSPK-ja me pjesëmarrjen e vet  përfaqëson konfederatën e vetme sindikale të Republikës së Kosovës, ndërsa Republika e Shqipërisë përfaqësohet nga BSPSH-ja dhe KSSH-ja.

Vlen të t5gheksohet fakti së në listën për Këshillin e Përgjithshëm te  ITUC, me nr. 12 gjendet kandidatja  shqiptare Ariola Alika nga BSPSH. qe është një hap i rëndësishëm për sindikalistet shqiptarë që ta kenë një përfaqësuese të punëtorëve në Këshillin e Përgjithshëm të ITUC-es.

BSPK-ja gjithashtu pati takime pune me drejtorin e Solidarity Center me seli ne Washington, ku u diskutua për mundësinë e bashkëpunimit dhe përkrahjes ndaj BSPK-se dhe shumë kryesindikalistë të vendeve të tjera më të cilat po bisedohet për aktualitetin e punëtoreve në vend si dhe mënyrën e bashkëpunimit te BSPK-se me sindikatat e vendeve të ndryshme.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 maj 2019  - Vazhdimi i Seancës plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për financimin e subjekteve politike. (Ndëresa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Mbahet takimi i rregullt i Komitetit për Politik dhe Financa i Komunes se Pejes. (Salla e takimeve, zyra e kryesuesit Islam Husaj, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shyqyri Bytyqi dhe Koordinatori i testit nacional Rexhep Hoti raportojn para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me testin e organizuar në shkollat e Kosovës. (Ndëresa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)
 
- Shoqata Down Syndrome Kosova mban konferencë për media për të njoftuar lidhur me sjellën në Kosovë të grupit te vallëzimit “Larondina” nga Britani e Madhe. (Hotel Parlament në Prishtinë, ora 18:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Enver Topalli. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 12:00)