19 Shtator 2020

Bie niveli i papunësisë në SHBA

Uashington, 6 shkurt - Ritmet e papunësisë ranë 0.3 për qind në janar, duke e ulur në 9.7 për qind papunësinë, niveli më i ulët në pesë muajt e fundit.

 

Megjithë rënien e lehtë në përqindjen zyrtare, njoftimi i sotëm nga Departamenti i Punës tha se ekonomia kishte një humbje prej 20 mijë vendesh pune në janar.

Shifrat e reja e çojnë numrin e përgjithshëm të vendeve të humbura të punës gjatë dy vjetëve të fundit në 8.4 milionë. Kryetarja e Këshillit Ekonomik të Presidentit, Kristina Romero thotë se papunësia vazhdon të jetë një problem serioz.

Zonja Romero tha gjithashtu se të dhënat e reja paraqesin shenja inkurajuese se tregu i punës po rimëkëmbet gradualisht. Megjithëse rritja ekonomike ka rifilluar, papunësia pritet të mbetet rreth 10 për qind për pjesën më të madhe të këtij viti.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Shtator 2020

- Për nder të 100 vjetorit të shpalljes së Tiranës Kryeqytet, “Muzeu Lëvizës”, Komuna e Prishtines bashkë me Muzeun e mirëpresim edhe nënkryetaren e Bashkisë së Tiranës, Anuela Ristani dhe drejtoreshën ekzekutive të Unioni i Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo hapin 'Muzeu Lëvizës'. (Sheshi 'Ibrahim Rugova', ora 10:00)

- Let’s Do It Kosova në kuadër të Lëvizjes Globale “Let’s Do It World” sjell përsëri në Kosovë “Ditën e Pastrimit të Botës 2020” ku do të fillojë me aktiviteti te pastrimin e qytetit nga mbeturinat. (Në afërsi të stadiumit “Fadil Vokrri”, lokacioni te parkingu i autobusëve, ora 11:00)

- Udhëhqës të Komunës së Prishtinës bashkë me Unionin e Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo zhvillojnë një vizitë në Muzeun e Kosovës. (Muzeu i Kosovës, ora 11:30)

- Let’s Do It Kosova vazhdon me aktivitetin e dytë qëndror për shënimin e “Ditës së Pastrimit të Botës 2020”. (Parku i Qytetit të Prishtinë, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flasin Kryetari i LV-së, Albin Kurti dhe Sekretari për Marrëdhënie me Jashtë, Kreshnik Ahmeti. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 14:00)

- Udhëhqës të Komunës së Prishtinës bashkë me Unionin e Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo zhvillojnë një vizitë në Kopshtin me Bazë në Komunitet “Cicërimat”. (Kopshtin “Cicërimat”, ora 14:00)

- Udhëhqës të Komunës së Prishtinës bashkë me Unionin e Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo zhvillojnë një vizitë në Parku Germia. (Parku Germia, ora 15:00)