18 Gusht 2019

Betohen 38 vullnetarët e rinj të SHBA-ve

Prishtinë, 7 gusht - Ambasadori i Shteteve te Bashkuara të Amerikës Philip Kosnett do të administroj Betimin Solemn të shërbimit për 38 Vullnetarë të rinj të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pas fjalimit të tij të rastit.

Pas përfundimit të trajnimit të tyre dhjetë  javësh për gjuhën, kulturën, si dhe trajnime teknike në Komunën e Kamenicës, dhe në fshatrat përreth si Koretini, Topanica dhe Rogana, Vullnetarët do të prezentohen para Ambasadorit nga  ana e Drejtoreshës së Korpusit të Paqës, Dr. Darlene Grant.

Anëtarët e familjeve nikoqire, ministrat nikoqir, drejtorat e agjensive dhe musafir të nderuar janë gjithashtu të ftuar.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 gusht 2019

 - Në ditën e tretë të Festes së Vjeljes së Rrushit Hardh Fest hapet panairi i rushit, rakisë, verës dhe gaztronimisë. (Rahovec, ora 10:00)

- Komuna e Podujevës Federata e Triathlonit e Kosovës në bashkëpunim me Komunën e Podujevës organizon Kosova Sprint Triathlon në disiplinat 750m Notë 20Km Çiklizëm dhe 5Km Vrapim Meshkuj dhe Femra. (Orllan, ora 10:00)

- Mbahet Be Hardh Fest, aktivitet ky ku turistët do të kenë mundësi të përjetojnë një ditë pune në vjeljen e rrushit. (Rahovec, ora 11:00)

- Produksioni ndërkombëtar Youth Bridge Global, së bashku me aktor të rinj vendas, sjellin në Kosovë shfaqjen e Shkaspeare-it! (Fshati Kukaj, ora 15:00)

- Në ditën e tretë të Festes së Vjeljes së Rrushit Hardh Fest organizohet aktiviteti Hardh Poezi. (Muzei i qytetit te Rahovecit, ora 18:00)