28 Janar 2021

BE regjistron suficit prej 75,6 miliardë euro

Bruksel, 13 janar - Zyra e statistikave të Bashkimit Europian ka njoftuar se bilanci i llogarisë rrjedhëse të Bashkimit Evropian (BE) regjistroi një suficit prej 75,6 miliardë euro në periudhën korrik-shtator të vitit 2020.

Sipas Eurostatit, suficiti i llogarisë rrjedhëse të BE-së ishte 2,2 për qind e Produktit të Brendshëm Bruto (PBB) në tremujorin e tretë të vitit 2020, ndërsa përqindja ishte 2,9 për qind për të njëjtën periudhë në vitin 2019.

Shifra ishte më e ulët, pasi regjistroi 87,6 miliardë euro suficit në tremujorin paraardhës dhe 100,3 miliardë euro në të njëjtin tremujor në vitin 2019.

Lidhur me nën-kategoritë, Eurostat tha se suficiti i llogarisë së mallrave u rrit në 91,6 miliardë euro në periudhën korrik-shtator, nga 78.8 miliardë euro në tremujorin e tretë të vitit 2019, ndërsa suficiti i shërbimeve ishte 9,7 miliardë euro nga 32,6 miliardë euro.

Ndërkohë, llogaritë primare, sekondare dhe ato të kapitalit shënuan deficit prej 7,2 miliardë euro, 18,5 miliardë euro dhe 4,2 miliardë euro.

"Në tremujorin e tretë të vitit 2020, bazuar në të dhëna të rregulluara jo-sezonale, BE regjistroi suficit të llogarisë rrjedhëse të jashtme me Britaninë e Madhe (+ 54,6 miliardë euro), SHBA-në (+ 32,7 miliardë euro), Zvicrën (+ 11,3 miliardë euro), Kanadanë (+ 6,6 miliardë euro), Brazilin dhe Hong Kongun (të dyja me nga + 6,2 miliardë euro), Rusinë (+ 5,3 miliardë euro), Indinë dhe Japoninë (të dyja + 0,6 miliardë euro)", thonë nga Eurostat.

Gjithashtu, bëhet e ditur se deficitet u regjistruan me Kinën (- 29,2 miliardë euro) dhe qendrat financiare offshore (- 8 miliardë euro)".

Pronat e investimeve të drejtpërdrejta të unionit u rritën në tremujorin e dytë me 45,5 miliardë euro, ndërsa detyrimet e investimeve të drejtpërdrejta u rritën me 16 miliardë euro.

"Si rezultat, BE ishte investitor i drejtpërdrejtë neto për pjesën tjetër të botës në tremujorin e tretë të vitit 2020 me 61,5 miliardë euro", theksoi Eurostat.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Dhjetor 2020

- Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ekrem Hysenaj do të mbaj konferencë për media, në të cilën do të prezantoj aktivitetet e zhvilluara, si dhe rezultatet e arritura të ATK-së gjatë vitit 2020. (Zyra qendrore e ATK-së, ora 10:00)

- KDI organizon konferencën për media ku do të shpaloset “Indeksi për Perceptimin e Korrupsionit” për vitin 2020 përgatitur nga Transparency International. (Zyret e KDI-së, ora 10:00)  

- Mbahet mbledhja e parë e rregullt për vitin 2021 të Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Promovohet libri “Krime serbe në Kosovë”, i autorit Çerçiz Loloçi. (Qendra Mediale të Kolegjit AAB, ora 11:00)

- Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, merr pjesë në prezantimin e pullës postare, dedikuar personelit shëndetësor që kanë humbur jetën gjatë ballafaqimit me COVID-19. (Ministria e Shëndetësisë, ora 11:00)

- Universiteti "Fehmi Agani" në Gjakovë organizon ngjarjen kushtuar Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, e cila këtë vit i është kushtuar albanologut austriak - hebre Norbert Jokl. (Ambientet e Fakultetit të Edukimit-Filologjisë në Gjakovë, ora 12:00)

- Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, merr pjesë në përurimi i fillimit të punimeve për ndërtimin e Qendrës së Mjekësisë familjare në Strellc të Deçanit. (Strellc – Deçan, ora 12:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet afër Ministrisë së Shëndetësisë. (Afër Ministrisë së Shëndetësisë, ora 13:00)

- Kandidati për deputet i AAK-së, Shemsedin Dreshaj, mban konferencën për medie. (Zyra e AAK-së, ora 13:00)

- Kryetari i Nismës Socialdemokrate Fatmir Limaj merrë pjesë në takimin në mbështetje të nominuarëve për deputet në Skenderaj. (Lokali 'Te Mixha' në fshatin - Polac, Skënderaj, ora 16:30)