01 Tetor 2020

BE, Ekonomia në 2010 dhe 2011 do të rritet me shpejtësi të vogël

Bruksel, 8 shkurt - Ditët e fundit, Komisioni i BE-së publikoi raportet e parashikimit të ekonomisë për vitin 2010 dhe 2011. Në këto raportet, gjatë të dy viteve të ardhshme, ekonomia e BE-së do të rigjallërohet me ngadalësi.

Në raportin e parashikimit të vjeshtës së vitit 2009, BE-ja vuri në dukje se në vitin 2009, përqindja e rritjes ekonomike të BE-së u shtua me vlerë negative prej 4.1për qind, ndërsa këto shifra në vitin 2010 dhe 2011 do të jenë me vlerë pozitive prej përkatësisht 0.7 për qind e 1.6 për qind.

Megjithatë, përqindja e papunësisë dhe defiçiti financiar të qeverive të vendeve anëtare do të vazhdojë të rritet. Përqindja e papunësisë e BE-së në vitin 2011 do të arrijë 10.3 për qind.

Në lidhje me Shqipërinë, Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) llogarit se përqindja e rritjes ekonomike e Shqipërisë në vitin 2009 mendohet të jetë 0.7 për qind. Kjo shifër në vitin 2010 do të arrijë 2.2 për qind dhe në vitin 2011 do të arrijë 6 për qind.

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) llogarit se në vitin 2009, përqindja e rritjes ekonomike të Shqipërisë ishte 3, ndërsa në vitin 2010, ekonomia e Shqipërisë do të rigjallërohet.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Tetor 2020 - Me rastin e Ditës Botërore për të Moshuarit, ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në Shtëpinë për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare në Prishtinë. (Shtëpia për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër Faik Grainca për keqpërdorim të pozitës apo i autoritetit zyrtar nga neni 422 paragrafi 1 të KPRK. (Gjykata Themelore në Ferizaj, salla nr.3, ora 9:30)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës në Prishtinë. (Zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës, ora 9:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimet vjetore për kinematografi. (Kabineti i ministres Dumoshi, ora 10:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës voton për ekspertin e shëndetit publik si dhe diskuton me ekspertët rreth angazhimit të tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan nis vitin e ri akademik 2020/2021. (Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 11:30)

- Nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu do të merr pjesë në aktivitetin sensibilizues të organizuar nga Drejtoria e Shëndetisë dhe QKMF me rastin e shënimit të muajit të Kancerit të Gjirit. (Sheshi “Shatërvan” në Prizren, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të merr pjesë në përurimin e klasave parashkollore të SHFMU “Mati Logoreci”, të renovuara nga KFOR-it Turk në Kosovë. (Shkolla “Mati Logoreci” në Prizren, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë edhe në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë - Landovicë në Prizren. (Në afërsi të varrezave të dëshmorëve në Landovicë, ora 12:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë-Landovicë. (Landovicë, Varrezat e Dëshmorëve, ora 12:30)  

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton komunitetin boshnjak në Reçan. (Reçan, ora 13:30)

- Në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë do të mbahet paraqitja e parë e Hysni Gucatit. (https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 15:00)

- Kryeshefi Ekzekutiv i Korporates Financiare te Zhvillimit Ndërkombëtar të ShBA-ve, Adam Boehler mban një konferencë telefonike për shtyp në të cilën do të diskutojë sesi delegacioni i fundit i qeverisë amerikane në Greqi, Kosovë, Serbi, Izrael dhe Marok avancoi marrëveshjet ekonomike dhe investimet e sektorit privat për të mbështetur zhvillimin global dhe politikën e jashtme të SHBA. (https://www.eventbrite.com/e/telephonic-press-briefing-with-us-international-development-finance-tickets-123158497381, ora 17:00)