22 Janar 2020

Bashkimit Evropian harton plane për të luftuar pastrimin e parave

Bruksel, 7 dhjetor - Ministrat e financave të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord për të hartuar plane për të luftuar pastrimin e parave, pas një vargu zbulimesh në lidhje me sasi të mëdha parash të pista që kanë qarkulluar nëpër bankat evropiane.

Zv.presidenti Ekzekutiv dhe Komisionari për Ekonominë i BE-së Valdis Dombrovskis shprehet:

"Kur kemi pasur skandale të shumta të pastrimit të parave në të gjithë BE-në, Komisioni (Evropian) ka reaguar dhe ka bërë propozime konkrete për të forcuar rolin e autoriteteve mbikëqyrëse evropiane, konkretisht të Autoritetit Bankar Evropian, në fushën e pastrimit të parave, sidomos lidhur me situatat kur autoritetet kompetente kombëtare nuk reagojnë në kohë ose në mënyrë të mjaftueshme lidhur me mangësitë në zbatimin e planit kundër pastrimit të parave."

Vjet BE-ja përjetoi skandalin e vet më të madh për sa i përket pastrimit të parave, kur u zbulua se 220 miliardë dollarë amerikanë pagesa të dyshimta ishin bërë në periudhën e viteve 2007 - 2015.

Që atëherë ka pasur disa raste të tjera, më i fundit nga të cilët përfshin huadhënësen më të madhe të Maltës, Bankën e Valetës, që sipas Bankës Qendrore Evropiane, për vite të tëra nuk ishte marrë me problemin e rreziqeve të parave të pista.

Ministrat thanë në një deklaratë se një organ i BE-së duhet të marrë parasysh krijimin e "një strukture të pavarur dhe me fuqi të drejtpërdrejta" mbi bankat, ndërsa ishin kundër një lëvizjeje të tillë vitin e kaluar.

Ministri i Financave i Maltës theksoi se ai e mbështet plotësisht një masë të tillë.

Qeveria malteze ka konfirmuar gjithashtu mbështetjen për Bankën e Valetës në pronësi shtetërore, pas mangësive të shfaqura muajin e kaluar prej saj për sa i përket çështjes së parave të pista. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 janar 2020 - Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës organizon diten e dytë të takimit rajonal për Ndryshime Klimatike dhe Integrime Evropiane “Zhvillimi i një propozim projekti për ngritjen e kapaciteteve në sektorin e Mjedisit, Integrimeve Evropian dhe Ndryshimeve Klimatike”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Me rastin e 22 vjetorit të sulmit të dytë të forcave serbe mbi familjen Jashari, Komuna e Skenderajt në bashkëpunim me Shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së,  do të organizojnë homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz, në shenjë kujtimi e nderimi të luftës së shenjtë çlirimtare të familjes Jashari. (Prekaz, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Komitetit për Politikë dhe Financa në Komunën e Mitrovicës. (Sallën e Mediave të Komunën se Mitrovicës, ora 10:00)

- Klubi i Prodhuesve organizon tryezën e diskutimit për diskutimin e efekteve të tarifës 100% në ekonominë  e vendit një vit pas vendosjes së kësaj takse. (Orion Conference Centre, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Vushtrrisë. (Qendr Rinore në Vushtrri, ora 11:00)

- Kryetari Shpend Ahmeti do të nënshkruajë Marrëveshjen e Mirëkuptimit me USAID për zbatimin e Programit per trajtimin e ndertimeve pa leje. (Komuna e Prishtinës, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës në detyrë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Kaçanikut. (Shtëpia e Kulturës "Xheladin Kurtaj" në Kaçanik, ora 14:00)

- Mbahet Festivali i Dramës Origjinale Shqipe “Talia e Flakës 2020”, ku do të marrin pjesë teatrot me shfaqjet më të mira dhe dramat e tyre origjinale shqipe nga Kosova. (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 19:00)