02 Shkurt 2023

Banka Kombëtare e Zvicrës rrit normën e interesit

Bernë, 16 qershor - Banka Kombëtare e Zvicrës (SNB) rriti sot normën e interesit të politikës së saj për herë të parë që nga viti 2007, një lëvizje e papritur për forcimin e luftës kundër inflacionit.

Banka e rriti normën me 50 pikë bazë në minus 0.25 për qind, duke e mbajtur atë në një nivel të ulët rekord prej minus 0.75 për qind që nga viti 2015.

Vendimi dramatik erdhi pas rritjes agresive të normës së Rezervës Federale të SHBA-së (FED) të mërkurën.

Ajo synon të parandalojë “përhapjen më të gjerë të inflacionit të mallrave dhe shërbimeve në Zvicër”, thuhet në deklaratën e bankës.

Banka la të kuptohet për rritje të tjera të mundshme, duke thënë se “nuk mund të përjashtohet që rritjet e mëtejshme të normës së politikës SNB do të jenë të nevojshme në të ardhmen e parashikueshme për të stabilizuar inflacionin”.

SNB tha se është "e gatshme të jetë aktive në tregun e këmbimit valutor" nëse kërkohet.

Banka rishikoi parashikimin e saj të inflacionit në fund të vitit në 2.8 për qind nga parashikimi i mëparshëm prej 2.1 për qind.

“Inflacioni arriti në 2.9 për qind në maj dhe ka të ngjarë të mbetet në një nivel të lartë për momentin”, thuhet në deklaratë.

“Pa rritjen e sotme të normës së politikës SNB, parashikimi i inflacionit do të ishte dukshëm më i lartë”, tha SNB.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)