16 Dhjetor 2017

Banka e Indisë ruan normën bazë të interesit

New Delhi, 7 dhjetor - Norma e interesit nuk do të ndryshojë dhe do të mbetet 6.0 %, deklaroi banka qendrore e Indisë të mërkurën pas mbledhjes së saj mbi politikat monetare.

Analistët mendojnë se ky vendim i Bankës së Indisë ka ardhur si rezultat i arritjes së qëndrueshmërisë së rritjes dhe kontrollit të inflacionit.

Treguesi i Çmimeve të Konsumit në tetor në Indi u rrit me 3.58 %, nga 3.28 % që ishte në shtator. Parashikohet se presioni i inflacionit do të intensifikohet.

Ndërkohë, rritja ekonomike në Indi në tremujorin e tretë të këtij viti ishte 6.3 %, duke treguar ndryshimin e prirjes së uljes së ritmeve të rritjes gjatë pesë tremujorëve të njëpasnjëshëm.

Por ekonomia e Indisë përballon ende shumë sfida, dhe Banka e Indisë duhet të ruajë normën e ulët të interesit për të nxitur rritjen e ekonomisë.

Banka e Indisë deklaroi gjithashtu se rritja e ekonomisë indiane vitin e ardhshëm fiskal (nga prilli 2017 deri në mars 2018) parashikohet të arrijë nivelin prej 6.7%.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 Dhjetor 2017

- Mbahet kuvendi i jashtzakonshëm zgjedhor për të zgjedhur kryesuesin/en e bordit të Asociacionit te Gazetarëve të Kosovës. (Salla e Kuqe e Fakulteti Filologjik, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në takimin e Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Gjimnazi Hasan Nahi në kuadër të Fondacionit për Arsim dhe Kulturë Atmosfera organizon edicionin e pestë me radhë Gara e Intelegjencës "EUREKA 5". (Në të gjithë Kosovën në shkollat e përcaktuara nga Komunat, ora 11:00)

- Organizata “Let’s Do It Kosova” bashkëpunim me Komunën e Gjakovës dhe Kompaninë Rajonale të Pastrimit “Çabrati”do të organizojë aksion pastrimi në Lagjen Berkoc të Gjakovës. (Afër Varrezave të Qytetit, Gjakovë, ora 11:00)

- Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës mban takimin letrar “Esad Mekuli”. Në kuadër të takimit organizohen sesioni letrar, i cili i kushtohet albanologut Robert Elsie. (Instituti Albanologjik, ora 12:00)