07 Korrik 2020

Banka e Anglisë ul normën e interesit për të mbështetur bizneset

Londër, 12 mars - Banka e Anglisë (BoE) sot ndërmori masa për të ndihmuar bizneset dhe familjet në Britani të Madhe për të tejkaluar pengesat e mundshme ekonomike për shkak të koronavirusit.

Në një takim të veçantë, Komiteti i Politikës Monetare të Bankës (MPC) vendosi të ul normën e saj bankare me 50 pikë bazë në 0.25 për qind nga 0.75 për qind, për herë të parë që nga gushti i vitit 2016.

BoE prezantoi një skemë të re të financimit stimulues shtesë për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme të financuara nga rezervat e Bankës qendrore.

Komiteti votoi unanimisht për të ruajtur aksionet e blerjeve të bonove të qeverisë britanike, të financuara nga rezervat e bankës qendrore, me 435 miliardë paund (562 miliardë dollarë).

Masa synon të mbajë firmat në biznes dhe njerëzit në punë dhe të ndihmojë në parandalimin e një ndërprerjeje të përkohshme që mund të shkaktojë një dëm ekonomik afatgjatë.

Javën e kaluar, duke potencuar rritjen e rrezikut për shkak të virusit, Rezerva Federale e SHBA-së uli normën e saj të interesit me 50 pikë bazë në normën 1-1,25, ulja më e madhe që nga kriza financiare e vitit 2008.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Korrik 2020

- Dr. Basri Sejdiu do të mbajë konferencë për media lidhur me vendimin e Bordit Drejtues për shkarkimin nga detyra e drejtorit të përgjithshëm të SHSKUK. (QKUK, ora 11:00)

- Ministri i Drejtësisë Selim Selimi do të vizitoje Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Komunës së Prishtinës, ora 11:00)

- Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj takim me Ministren e financave, znj. Hikmete Bajrami me të cilën do të bisedoj lidhur me pagesën e pagave të  punëtorëve nga pakoja emergjente, tërheqjen e mjeteve për punëtorë nga fondi i kursimeve si dhe eliminimin e gabimeve teknikeve gjatë  aplikimit për pakon fiskale emergjente. (Kabineti i ministres Bajrami, ora 11:00)

- Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi pas takimit me Ministren e financave, znj. Hikmete Bajrami do të mbaj konferencë për shtyp, ku do të ju njoftojë lidhur me këtë takim. (Zyret e Sindikatës në objektin e ish Gërmisë, ora 11:45)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën flet nënkryetari Besnik Bislimi. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Me hapjen e ekspozitës multimediale në hapësirat e SENSE Qendrës në Pulë, Qendra për Drejtësi Tranzicionale në bashkëpunim me Fondin për të Drejtën Humanitare Kosovë nisin kampanjën me titull: Srebrenica 25: Së bashku kundër virusit të mohimit në ditën kur në vitin 1995 ka rënë Srebrenica. (Transmetim direkt livestream http://srebrenica.sensecentar.org, ora 17:00)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Malësi e Vogël dhe Gexhë. (Objekti i Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Skender Kastrati” në fshatin Malësi e Vogël, ora 19:00)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Ratkoc, Dejnë, Vrajak dhe Bratotin. (Objekti i Shkollës  Fillore të Mesme të Ulët “4 Dëshmorët” në fshatin Ratkoc, ora 20:00)