24 Korrik 2019

ATK shembull i mirë i parandalimit të konfliktit të interesit

Prishtinë, 21 mars – Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj, ka pritur në takim grupin e punës të përbërë nga deputetet e Kuvendit të Republikës së Kosovës znj. Albulena Haxhiu dhe z. Hajdar Beqa, të cilët monitorojnë zbatimin e Ligjit nr. 06/L-011 për parandalimin e konfliktit të interesit në ushtrimin e funksionit publik.

Në takim drejtori informoj grupin e punës për procedurat dhe rregullat që zbatohen në funksion të parandalimit  të konfliktit të interesit, e që të cilat rezultojnë së ATK është një hap para Ligjit nr. 06/L-011.  Po ashtu,  drejtori  garantojë  deputetet se çdoherë ATK ka trajtuar dhe do të trajtoj me prioritet të gjitha rastet që lidhen me këtë fushë.  E nga ana tjetër,  deputetet thanë se ATK është një institucion shembull i mirë sa i përket  menaxhimit dhe parandalimit të konfliktit të interesit, në ushtrimin e funksionit publik.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 korrik 2019

- Drejtoresha e Misionit të USAID-it në Kosovë, Lisa Magno, do të dëshmojë nënshkrimin e Memorandumit të Mirëkuptimit me 14 komuna të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:00) 

- Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit Pal Lekaj merr pjesë përurimin e zgjerimit dhe rehabilitimit të hyrjes së pikës kufitare Kosovë - Shqipëri, në Vërmicë. (Pika kufitare e Vërmicës, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim drejtorin e UNHCR. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të pres në takim kryetarin e Komunës së Malisheves, Ragip Bega, më të cilin do të nënshkruajnë memorandume të bashkëpunimit për financimin e projekteve në fushën e mjedisit. (Kabineti i Ministrit, kati 17, ish objekti Rilindja, ora 11:00)

- Qendra Mediale me mbështetjen e Fondacionit të Kosovës për Shoqëri të Hapur organizon mbahet debatin publik, me temë: "Taksa 100 për qind - kush fitoi, e kush humbi dhe çfarë?". (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës organizon panairin me punime artizanale, veshje kombëtare dhe ushqime tradicionale. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 11:00)

 - Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim Sam Paice, udhëheqës i sektorit për demokratizim në Ambasadën Britanike. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:30)

- Komuna e Gjilanit organizon ceremoninë e dorëzimi te donacionit për shëndetësi nga Besnik Benz. (Qendra Klinike e Mjeksësisë Familjare, ora 12:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)