23 Shkurt 2020

Administrata Tatimore e Kosovës shënon 20 vjetorin e themelimit

Prishtinë, 17 janar - Administrata Tatimore e Kosovës nesër shënon 20 vjetorin e themelimit të saj, andaj ju ftojmë në përcjelljen e kësaj ceremonie, në të cilën do të marrin pjesë personalitete të ndryshme nga institucionet e larta vendore dhe atyre ndërkombëtare.

Në këtë ceremoni  do të flasin Presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaqi, Drejtori i ATK-së Ilir Murtezaj, zv/Ministri i Financave Fatmir Gashi, si dhe Kryetari i Odës Ekonomike Amerikane Arian Zeka.

ATK, është themeluar me 17 Janar 2000 nën drejtimin dhe administrimin e UNMIK-ut.

Më 18 Shkurt 2003, barten kompetencat e udhëheqjes tek Ministria për Ekonomi dhe Financa, dhe që nga ajo kohë, ATK funksionon si një Agjenci ekzekutive me autonomi të plotë operacionale, brenda Ministrisë se Financave e menaxhuar nga vendorët, me asistencën e Institucioneve ndërkombëtare përfshirë, USAID, BE, FMN, GIZ, etj.

Fillimi i punës së ATK-së ishte me 30 zyrtar për të arritur në 800 të punësuar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 shkurt 2020 - Partia Demokratike e Kosovës, mban Konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

- Mbahet marshi i çiklistëve kundër ndotjes së ajrit në Prishtinë. (Pikë nisja nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, Fushë Kosovë, në hyrje të Prishtinës, ora 12:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më OVL-UÇK-së në Deçan! bejnë zbulimin e pllakës së varrit të luftëtarit e komandantit Halim DervishTolaj nga Prejlepi i Deçanit. (Kompleksi i Varrezave të Dëshmoreve të Kombit në fshatin Prejlep, ora 12:00)