14 Dhjetor 2019

Turqia e dyta në Evropë dhe e katërta në botë për serra bujqësore

Ankara, 23 shkurt - Turqia është renditur e dyta në Evropë dhe e katërta në botë me 75.200 hektarë tokë bujqësore të mbuluar (serrë).

Nga totali i prodhimit të serrave në Turqi gjatë vitit 2017, 94 për qind ose 7,3 milionë tonë janë perime, 5 për qind ose 479 mijë tonë janë fruta dhe 1 për qind bimë dekorative.

Gjatë vitit në fjalë janë prodhuar gjithsej 12,7 milionë tonelata domate, nga të cilat 30 për qind e prodhimit vjetor total të domateve apo 3,8 milionë tonë janë produkte serash.

Bujqësia e mbuluar aplikohet në 70 rrethe të Turqisë dhe pjesa dërrmuese e tyre operon në formën e bizneseve të vogla familjare.

Provincat që spikasin më tepër si për nga kontributi në prodhim ashtu edhe për nga dendësia e sipërmarrjeve, janë respektivisht Antalya, Mersin, Adana, Mugla, Aydin dhe Izmir.

Bizneset e serrave për kultivimin e frutave, perimeve dhe bimëve dekorative në rrethet e sipërcituara përbëjnë rreth 90 për qind të aseteve bujqësore të mbuluara në Turqi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2019 - Aleanca Franceze e Prishtinës me mbështetjen e Ambasadës Franceze organizon një punëtori gatimi për fëmijë me kuzhinierin francez Christophe Dovergne. (Aleanca Franceze, ora 10:30)

- Projekti i Tech Heroes organizon takimin e të rinjëve për të punuar në idetë e tyre me mbështetjen e ekipës së Akademisë jCoders dhe ekspertëve tjerë në fushën e IT. (Pylli i Arinjëve në Prishtinë, ora 10:30 - kontaktoni Fiona Shehu në 049 589 685 ose Besarta Muhaxheri 049 600 962)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike te Kosovës. (Selia e LDK-së, ora 11:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën për media ku do të bëhet publikimi i gjetjeve të Edicionit të nënte vjetor - Barometrit Kosovar të Sigurisë 2019. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet Akademi Përkujtimore  për Dëshmorët e Kombit Mujë Krasniqin dhe 40 Dëshmorët e tjerë të rënë ne kufirin Shqiptaro - Shqipëtar. (Pallati i rinisë Prishtinë, ora 16:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Mujë Krasniqi - Kapuqi dhe 40 bashkëluftëtarët e tij. (Pallati i Rinisë, ora 16:00)