20 Prill 2019

Shënohet Dita Ndërkombëtare të Ujit dhe e Meteorologjisë

Prishtinë, 22 mars - Me rastin e 22 Marsit, Ditës Ndërkombëtare të Ujit,  dhe 23 marsit- Dita ndërkombëtare e Meteorologjisë Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor në bashkë organizim me MASHT,  komunën e Prishtinës, OJQ-të mjedisore “Lets Do it Kosova”, “Green Art Center”, SHUKOS, CDI dhe shoqërinë civile do të shënojnë këtë ditë në Liqenin e Batllavës.

Në shënimin e kësaj dite më rendësi të veçantë për mjedisin do te mbahet Festivali i liqenit në të cilën do të bëhet promovim i rëndësisë së ujit, lojëra për fëmijë, gara me vizatime dhe ese në mes nxënësve me temën “Ujë për të gjithë”.

Po ashtu do të hapet ekspozita e punimeve të vizatimeve të nxënëseve nga Shkollat Fillore te Mesme dhe te Ulët, si dhe punime nga materialet e riciklueshme .

Njëherit do të vendosen  4  pika demonstrimi të metodës së 3R- Redukto, Ripërdor,  Riciklo për ngritjen e edukimit dhe ndërgjegjësimit, përmes eksperteve nga OJQ “GAC- Green Art Center”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 prill 2019

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media! (Selia e Vetëndosje, ora 10:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri mban konferencë për media. (Press Qendra në Ndërtesën e Zyrës së Kryeministrit, ora 10:00)

- Alternativa mban konferencën e radhës të partisë në të cilën prezanton të gjetura dhe rekomandime për gjendjen mjedisore në Kosovë. (Zyret e partisë Alternativa. ora 10:00) 

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë Akademinë Përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së Dëshmorëve të Brigadës 136 Rugova, që organizohet nën patronatin e kryeministrit. (Teatri “Istref Begolli” në Pejë, ora 11:00)

- Biznesi anëtarë në Odën e Afarizmit të Kosovës “Altera”, bën promovimin e librit të autorit Bashmir Xhemaj, “Një shqiptar në CIA - dy jetët e Destan Berishës”. (Libraria Altera në Prizren, ora 13:00)

- Shoqata Atlantiku mbanë konferencë përmbyllëse për media në të cilën përfaqësuesi i shoqatës Gani Shehu, do të pasqyrojë ngjarjet që kanë shënuar 20-vjetorin e ‘Batalionit Atlantiku’, mesazhin kyç dhe vizionin për angazhimet në të ardhmen. (Hotel Grand, ora 14:00)