19 Gusht 2019

Rahoveci ndihmon fermeret në hartimin e projekteve për aplikimin e granteve

Rahovec, 7 qershor - Drejtoria e Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në Komunën e Rahovecit ka njoftuar fermerët për hartimin e projekteve dhe kompletimin e të gjitha dokumentacioneve të nevojshme për aplikimin e granteve mund t’i kryejnë në  këtë drejtori deri me 26 Qershor 2019.

"Fermer të nderuar të komunës së Rahovecit, ju njoftojmë se për herë të parë në komunën e Rahovecit përkatësisht DBPZhR, ka bërë të mundur kryerjen e shërbimeve  për hartimin e projekteve dhe kompletimin e të gjitha dokumentacioneve të nevojshme për aplikimin për grande në Ministrinë e Bujqësisë."

"Zyra për kryerjen e shërbimeve  për hartimin e projekteve dhe kompletimin e të gjitha dokumentacioneve të nevojshme për aplikimin për grande gjendet në DBPZhR", thekson DBPZHR.

Berat Duraku, drejtor i Drejtorisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në Komunën e Rahovecit thotë se si drejtori ne kemi pranuar kërkesa nga fermerët për hartimin e projekteve dhe kompletimin e dokumentacioneve dhe njofton fermerët se kjo periudhë do të zgjat deri me datë 26 Qershor 2019.

Drejtori Duraku shprehet se arsyeja se pse mund ti pranojmë kërkesat e fermerëve deri me 26 Qershor 2019, është se zyrtarëve të cilët merren me  për hartimin e projekteve dhe kompletimin e të gjitha dokumentacioneve të nevojshme për aplikimin për grande u duhet kohë për ti përgatitur të gjitha dokumentet.

Kurse fermerët të cilët i përgatisin vet hartimin e projekteve dhe kompletimin e të gjitha dokumentacioneve të nevojshme për aplikimin për grande, mund të aplikojnë në zyrat e AZHB-së deri me 01.07.2019.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2019 - Mbahet mbledhja e Komiteti për Politik dhe Financa e Komunës së Rahovecit. (Komuna e Rahovecit, ora 10:00)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" festojnë ditëlindjen e mikut të madh të shqiptarve e mbar njerëzimit ish Presidentit të SHBA, Billi Clinton . (Zyret e shoqatës "Miqtë e Amerikës", që gjendet afë Agjencisë së Statistikave të Kosovës përball Parlamentit, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia solemne e hapjes së punimeve të Seminarit XXXVIII Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Biblioteka Universitare, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë solemne të hapjes së punimeve të Seminarit XXXVIII Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Salla e kuqe, Fakulteti i Filologjisë, ora 11:00)

- Komuna e Prizrenit dhe Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit bëjn përurimin e Stadiumit Ndihmës në lokacionin Boka Boka. (Fshati Korishë në Prizren, ora 11:00)

- Bëhet shfaqja për media e filmit "Shpia e Agës" i Lendita Zeqirit (Kinema Cineplexx, ora 13:00)

-  Komuna e Prizrenit në kuadër të hartimit të buxhetit për vitin 2020 do të organizojë dëgjime publike me banorët e rajonit të Hasit dhe Anadrinit, me qëllim të angazhimit të tyre në procesin e hartimit të buxhetit, transparencës, gjithëpërfshirjes dhe llogaridhënies ndaj qytetarëve. (Shtëpia e Kulturës në Gjonaj, ora 19:00)