14 Dhjetor 2019

OBT: Kina ka subvencionuar jashtë rregullave fermerët

Prishtinë, 1 mars - Organizata Botërore e Tregtisë (OBT) mori një vendim në favor të Shteteve të Bashkuara që ishin ankuar se gjatë viteve të fundit Kina i subvencionte shumë prodhuesit e saj të grurit dhe të orizit.

OBT-ja në Gjenevë u pajtua me qëndrimin amerikan se Pekini i kishte paguar fermerët e saj me shuma të tepruara për rritjen e grurit, orizit “Indica” dhe atij “Japonica” nga viti 2012 deri në 2015, por tha se mosmarrëveshjet lidhur subvencionimin e misrit kishin skanduar tashmë.

Vendimi vjen pas ankimit të paraqitur nga Shtetet e Bashkuara në vitin 2016, në muajt e fundit të administratës së ish-Presidentit Barak Obama.

Vendimi mund të apelohet, por përfaqësuesi aktual për tregtinë i SHBA-së Robert Lighthizer e vlerësoi atë.

"Mbështetja e tepruar e Kinës kufizon mundësitë për fermerët amerikanë për të eksportuar prodhimet në Kinë," tha zoti Lighthizer në një deklaratë. "Ne presim që Kina të fillojë të veprojë në përputhje me detyrimet e OBT-së.", tha ai.

Shtetet e Bashkuara pretendojnë se Kina u ka paguar fermerëve të saj rreth 100 miliardë dollarë më shumë sesa lejojnë rregullat e OBT-së, duke krijuar mundësinë për nxitje të prodhimit të grurit dhe orizit, por për pasojë ka ndikuar në uljen ndjeshëm të çmimeve botërore për drithërat.

Vendimi mund të ketë pasoja edhe për Indinë, që ka vepruar në mënyrë të ngjashme me Kinën.

Vendimi i OBT-së vjen në mesin e bisedimeve intensive tregtare ndërmjet Uashingtonit dhe Pekinit. Presidenti Donald Trump ka shprehur optimizëm për arritjen e një marrëveshjeje mes palëve.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2019 - Aleanca Franceze e Prishtinës me mbështetjen e Ambasadës Franceze organizon një punëtori gatimi për fëmijë me kuzhinierin francez Christophe Dovergne. (Aleanca Franceze, ora 10:30)

- Projekti i Tech Heroes organizon takimin e të rinjëve për të punuar në idetë e tyre me mbështetjen e ekipës së Akademisë jCoders dhe ekspertëve tjerë në fushën e IT. (Pylli i Arinjëve në Prishtinë, ora 10:30 - kontaktoni Fiona Shehu në 049 589 685 ose Besarta Muhaxheri 049 600 962)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike te Kosovës. (Selia e LDK-së, ora 11:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën për media ku do të bëhet publikimi i gjetjeve të Edicionit të nënte vjetor - Barometrit Kosovar të Sigurisë 2019. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet Akademi Përkujtimore  për Dëshmorët e Kombit Mujë Krasniqin dhe 40 Dëshmorët e tjerë të rënë ne kufirin Shqiptaro - Shqipëtar. (Pallati i rinisë Prishtinë, ora 16:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Mujë Krasniqi - Kapuqi dhe 40 bashkëluftëtarët e tij. (Pallati i Rinisë, ora 16:00)