15 Prill 2021

Ministria e Bujqësisë prezanton Master Planin e Ujitjes në Kosovë

Prishtinë, 19 janar - Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural (MBPZHR) organizon sot ngjarjen promovuese të Master Planit të Ujitjes në Kosovë - #KIMP.

Projekti për Bujqësi dhe Zhvillim Rural (ARDP) i themeluar nga Banka Botërore dhe që zbatohet pëmes Ministrsë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural prezanton strategjinë kombëtare për ripërtëritjen e sistemit të ujitjes në të gjithë vendon tonë.

Në kuadër të këtij studimi janë bërë analiza dhe vlerësime të detajuara të potencialit të resurseve ujore dhe tokës bujqësore që ka vendi ynë për tu përdorur në sektorin e bujqësisë duke e finalizuar kështu strategjinë që sot quhet Master Plani i Ujitjes dhe Korniza Investuese për sektorin e ujitjes në Kosovë.

Master Plani jep pasqyrën reale se sa ujë kemi dhe sa tokë bujqësore mund të ujisim nëse e përdorim kapacitetin e plotë të ujit për ujitje.

Gjithashtu Plani pasqyron projektet prioritare ku do të duhet të punohet duke përfsihë këtu investimet e reja dhe ato të rehabilitimit të skemave eksistuese të ujitjes.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)