27 Shtator 2020

Mbahet konferenca e 4-të e Mjedrës në Kosovë

Prishtinë, 5 dhjetor - Shoqata nacionale e mjedrës “Mjedra e Kosoves” se bashku me donatorët e saj, GIZ, USAID dhe SWISS Caritas organizojnë konferencën e nivelit kombëtar të mjedrës “Konferenca e 4-të e Mjedrës në Kosovë”.

Konferenca mbahet me temën ‘Zhvillimi i qëndrueshëm dhe vizioni për të ardhmen e sektorit të mjedrës’.

Kjo konferencë do të paraqesë arritjet kryesore, pengesat dhe sfidat në sektorin e mjedrës në Kosovës, si dhe do të japë një përmbledhje të sektorit të mjedrës nga vendet e rajonit, përfshirë Poloninë.

Njëra ndër çështjet qe do te diskutohen në këtë konferencë është vështrim i tregut për zinxhirin e vlerës së mjedrës, në Rajonin e Ballkanit si dhe prodhimi i materialit fidanor të mjedrës me cilësi të lartë dhe përparimet e fundit në përmirësimin gjenetik të mjedrës së zezë dhe manaferrës tek NIWA

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin “Race for the Cure” të organizuar nga OJQ “Renesansa”, në mbështetje të të mbijetuarve nga kanceri i gjirit, ku të pranishëm do të jenë edhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani dhe përfaqësuesit nga misione të huaja në Kosovë. (Sheshin e Dëshmorëve në Prizren, ora 10:00)

- Organizata X40 dhe Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile organizojnë tryezën e diskutimit “Lum Lumi” në të cilën do të diskutohet për dëmtimin e lumenjëve nga hidrocentralet në Kosovë. (Kino Lumbardhi Prizren, ora 11:00)
 
- Për nder të Ditës Botërore të Turizmit, nën organizimin e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik të Komunës së Prizrenit do të bëhet përurimi i projektit “Shenjëzimi i 10 shtigjeve të ecjes”, projekt i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian. (Në afërsi të fshatit Mushnikovë, afër Hotel Gold në Prizren, ora 13:00)

- Në ditën e tretë të edicionit të festivalit Lahuta, Okarina Polifionia mbahet kongresi i Lahutareve te trojeve shqiptare. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, ora 15:00)

- Platformës Bashkë-krijuese organizon ekspediten e gastronimise shqiptare. (Kino Bahçe, te Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)