29 Mars 2020

Lumenjtë në Europë bëhen burim alarmues i ndotësve të oqeaneve

Paris, 28 shkurt - Shkencëtarët francezë po paralajmërojnë se lumenjtë në Europë po bëhen një burim alarmues i plastikës që ndot oqeanet.

Ata e thanë këtë pas një turi në nëntë lumenj europianë përfshirë Tamiz, Sena dhe Elba.

Shkencëtarët kanë zbuluar që mostrat e grumbullura nga lumenjtë treguan praninë e mikro plastikës e cila është shumë e vogël për t'u kapur.

Plastika shkakton ndotje duke lëshuar përbërës dhe nga depozitimi i ndotësve.

Jean-Francois Ghiglione është drejtuesi i kërkimit në mikrobiologjinë oqeanografike në Qendrën Kombëtare të Kërkimeve Shkencore në Francë.

Ai tha se studimi i tyre do të vijojë më tej nëse gjendja është e njëjtë në lumenj të ndryshëm.

"Një nga zbulimet tona kryesore është se ne gjetëm plastikë kudo, në të gjithë lumenjtë. E prisnim diçka të tillë, por ajo që po përpiqemi të shohim - dhe rezultatet e ardhshme do e tregojnë këtë- është nëse përqendrimi i plastikës do të jetë njëjtë midis Tamizit dhe Senës dhe midis vendeve të ndryshme. Ne do të studiojmë përbërjen e tyre, duam të kuptojmë burimin e ndotjes".

Shkencëtarët do të qëndrojnë në Paris për më shumë se një muaj për të rritur ndërgjegjësimin në lidhje me emergjencën për të vepruar kundër ndotjes së oqeaneve nga plastika.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 mars 2020

- Kryetari i komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri viziton Drejtorinë e Arsimit për ta parë procesin e mësimit online. (Dejtoria e Arsimit në Gjilan, ora 10:30)

- Kryetari i komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri mban takim me Komitetin për mbrojtje dhe shpëtim kundër Covid-19 dhe Qendrën Operative Emergjente (Kampsui i Shkollave të Mesme në Gjilan, ora 11:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e PDK-së në Prishtinë, ora 16:30.