20 Prill 2019

Lansohet sistemi i sigurimeve bujqësore në Kosovë

Prishtinë, 11 prill - Zyra e IFC - Grupi i Bankës Botërore në Kosovë organizon sot ceremoninë e lansimit te sistemit te sigurimeve bujqësore në Kosovë - Projekti ECA Agri-Financa.

Ceremonia e lansimit fillimisht do të hapet nga Ministrja e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, në Kosovë zj. Diana Zivic, dhe më pas nga donatoret e projektit per Financimin e Bujqesise, Ambasadori Gernot Pfandler, Ambasada e Austrisë në Kosovë, si dhe do vazhdoje me folesit e panelit Lulzim Ismajli, Zëvendës-Guvernator Banka Qendrore e Kosovës dhe Leah Soroka, Menaxhere e Programit IFC Projekti për Financimin e Bujqësisë në Evropë dhe Azi Qendrore.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 prill 2019

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media! (Selia e Vetëndosje, ora 10:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri mban konferencë për media. (Press Qendra në Ndërtesën e Zyrës së Kryeministrit, ora 10:00)

- Alternativa mban konferencën e radhës të partisë në të cilën prezanton të gjetura dhe rekomandime për gjendjen mjedisore në Kosovë. (Zyret e partisë Alternativa. ora 10:00) 

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë Akademinë Përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së Dëshmorëve të Brigadës 136 Rugova, që organizohet nën patronatin e kryeministrit. (Teatri “Istref Begolli” në Pejë, ora 11:00)

- Biznesi anëtarë në Odën e Afarizmit të Kosovës “Altera”, bën promovimin e librit të autorit Bashmir Xhemaj, “Një shqiptar në CIA - dy jetët e Destan Berishës”. (Libraria Altera në Prizren, ora 13:00)

- Shoqata Atlantiku mbanë konferencë përmbyllëse për media në të cilën përfaqësuesi i shoqatës Gani Shehu, do të pasqyrojë ngjarjet që kanë shënuar 20-vjetorin e ‘Batalionit Atlantiku’, mesazhin kyç dhe vizionin për angazhimet në të ardhmen. (Hotel Grand, ora 14:00)