04 Korrik 2020

Komuna mbjellë drunj në hapësirën pranë objektit të ri te Qeverisë

Prishtinë, 21 shkurt -  Komuna e Prishtinës ka bërë të ditur se sot do të mbjellë drunjt e llojit “Cherry Blossom” apo Sakura në hapësirën pranë objektit të ri te Qeverisë tek ish Rilindja.

Të pranishëm do të jenë Kryetari Shpend Ahmeti, ministri Behgjet Pacolli, si dhe Abe Tishoko, Ministër i Shtetit në Japoni, vend i cili i ka dhuruar këta drunj për Kryeqytetin e Kosovës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Korrik 2020

- Shoqata "Miqtë e Amerikës", do të organizojë aktivitet në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA ku aktiviteti fillon me pastrimin e sheshit Bill Clinton nga zjarrfikësat e Prishtinës. (Sheshit Bill Clinton, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi do të bëjë shenjëzimin e shtigjeve të biçikletave në hyrje të Fushë-Kosovës, te rrethi i kazermës “Adem Jashari”, bashkë me grupin e çiklistëve “Marakli t’biçikletave”. (Parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00)

- Në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA pjestarët e Qendrës së Mjekësisë Urgjente të Prishtinë do ta ngrisin flamurin. (Sheshi Bill Clinton, ora 11:00)
 
- Kryeministri merr pjesë në fillmin e fushatë së korrje shirjeve në Kosovë. (Zona Industriale në fshatin Shirokë, Komuna e Suharekës, ora 14:00)