21 Janar 2022

Komuna e Rahovecit shtyn hapjen e sezonës së Gjuetisë

Rahovec, 18 nëntor - Drejtoria për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural në komunën e Rahovecit ka njoftuar të gjithë Shoqatat e Gjahtarëve të cilat veprojnë në Komunën e Rahovecit, se pas takimit të përbashkët me Inspektorët e Gjuetisë dhe Pylltarisë në kuadër të Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural dhe procesverbalit të lëshuar nga ana tyre ka shtyer hapjen e sezonës së Gjuetisë për vitin 2021 deri në njoftimin tjetër.

Kjo sipas komunës vjenë pas vlerësimit të situatës së krijuar në lidhje me menaxhimin e vend gjahishtes së përbashkët "Dafina" dhe hapjen e sezonit të gjuetisë në territorin e Komunës së Rahovecit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 janar 2022

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale diskuton për punën e Këshillit për Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku me bashkëpunëtorë bën homazhe te varri i Presidentit Historit Ibrahim Rugova, me rastin e 16 vjetorit të vdekjes së tij. (Velani, ora 10:00)

- Për nder të 23 vjetorit të rënies së dëshmorëve të kombit Skender Rexhepi dhe Fitim Duraku Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të bëj homazhe dhe nderime te vendi i rënies. (Fortesë, ora 11:00)

- Lëvizja FOL vazhdon serinë e debateve FOL Hapur me Zëvendës Ministri i Mbrojtjes Shemsi Syla. (Ambientet e Hotel Sirius, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon Akademi përkujtimore për Presidentin Ibrahim Rugova. (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 14:00)