22 Tetor 2021

Jashari: Do t’i mbështesim 6000 fermerë të Skenderajt

Skenderaj, 8 tetor - Para qindra fermerëve të pranishëm në shtëpinë e kulturës “Hasan Prishtina”, në Skenderaj, i pari i komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, ka shpalosur programin e tij zgjedhor për mandatin e dytë qeverisës, 2021-2025.

Jashari para qytetarëve të pranishëm ka bërë të ditur se, brenda mandatit të dytë, do të mbështeten me grante të ndryshme 6000 fermerë të komunës.

“Në mandatin e ardhshëm katër vjeçar 2021-2025, në bashkëpunim me organizatat e huaja dhe ato vendore, do të mbështesim  rreth 6000 fermerëve në të gjithë sektorët e bujqësisë në vlerë prej rreth 3 milion euro”, tha kryetari Jashari.

Po ashtu Jashari, theksoi në mandatin tjetër të tij qeverisës se do të realizohet projekti milionësh i serrave vertikale, projekt ky i cili ka një koto shumë të lartë dhe do të arrijë të punësoj shumë të rijnë.

“Shumë shpejtë komuna jonë do të bëhet me projektin inovativ të bujqësisë për kultivimin e serrave vertikale me kosto të projekt mbi 12 milion euro, me 200 punëtorë të punësuar nga komuna jonë si dhe fermerët tonë do të trajnohen dhe do të kenë tregun e sigurt për shitjen e produkteve të tyre”, tha nder të tjera Jashari.

Bekim Jashari, në këtë tubim, theksoi e përkrahjen për fermerët do ta bëjnë edhe me ndarjen e një  fondi të veçantë për dëmet e shkaktuara nga fatkeqësitë e ndryshme natyrore.

“Kështu duke mbështetur fermerët dhe bujqësinë do të arrijmë zhvillim ekonomik e mirëqenie sociale”, tha Jashari. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Tetor 2021

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me shoqaten e Familjeve të Heronjve dhe Dëshmorëve të Kombit për zgjidhjen e statusit të veprimtarëve invalidëve të plagosur para luftës çlirimtare në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon edicionin e 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën “Ndikimi i dialogut me Serbinë në politikën e jashtme të Kosovës”. (Hotel Emerald, ora 10:30)

-  Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar të Bordit të RTK-së shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Ministria e Mbrojtjës organizon ceremoninë e betimit të rekrutëve të rijnë. (Kazerma e FSK-së “Skënderbeu” në Ferizaj, ora 11:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit miraton listën e ngushtë të kandidatëve për Drejtor të Agjencisë Kundër Korrupsionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Nën patronatin e Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani- Sadriu, organizohet premiera e filmit "Zgjoi". (Cineplexx -Albi Mall, ora 18:00)

- Mbahet edicioni i trtë i festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 18:30)