26 Shtator 2022

Inaugurohet objekti i ri për përpunimin e frutave dhe perimeve në Prugovc

Prishtinë, 30 shtator - Sot në Prugovc të Komunës së Prishtinës, do të inaugurohet objekti i ri për përpunim të frutave dhe perimeve nga agrobiznesi "Remzije Berisha B.I.".  

Objekti i ri për këtë agrobiznes u bë i mundshëm falë bashkëpunimit të Komunës së Prishtinës me Agjencinë Austriake për Zhvillim (ADA) dhe organizatës Caritas, përmes projektit SIRED.

Ky agrobiznes, i udhëhequr nga Remzije Berisha, ka hyrë partneritet me projektin SIRED, për të mundësuar ndërtimin e një objekti të ri pune për përpunimin frutave dhe perimeve vendore. Produktet përfshijnë specat, trangujt, karrotat dhe perimet tjera.

Ky akter i tregut aktualisht kanë të punësuar 4 punonjës me orar të plotë dhe 3 punonjës sezonal.

Përfituesit përfundimtarë të këtij intervenimi janë gratë e zonave rurale që kultivojnë perime. Nga këto gra, 7 prej tyre janë nëna vetushqyese që sigurojnë të ardhura për familjet e tyre.

Numri i përgjithshëm i përfituesve është mbi 70 gra. Me rritjen e kapaciteteve, kompania “Remzije Berisha B.I.” do të jetë në gjendje të rrisë prodhimin dhe shitjet, duke çuar në një qëndrueshmëri më të madhe ekonomike për gratë fermere bashkëpunuese dhe për familjet e tyre.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)