27 Shtator 2020

Gjilani shpërndan 35 krerë lopë për fermerët, kosto 100 mijë euro

Gjilan, 6 dhjetor - 35 familje bujqësore të Gjilanit kanë përfituar sot nga një krerë lopë qumështore të racës “Hollshtajn-Frizes”, si pjesë e bashkëpunimit të Komunës dhe organizatës për zhvillim rural “Mëshqerra”.

Kryetari i Gjilanit, Lutfin Haziri, e ka falënderuar drejtoreshën e kësaj organizate Florentina, Kida-Gërguri për këtë bashkëpunim trepalësh, duke thënë se qëllimi kryesor është që ta rrisim fondin e bagëtive.

“Baza për zhvillimin ekonomik lokal është bujqësia dhe shtimi i fondit të bagëtive është njëri prej prioriteteve tona. Me këtë ne po i ndihmojmë dhe po e lehtësojmë punën e çdo familje bujqësore në Gjilan për zhvillim të kësaj veprimtarie. Ju sigurojmë që edhe në vitin e ardhshëm do ta zhvillojmë më tutje këtë projekt”, tha Haziri.

Ai theksoi se Gjilani në parametrat e zhvillimit lokal ekonomik këtë vit po përmendet si komunë që është duke e zhvilluar industrinë e bujqësisë, përkatësisht përpunimin e mishit.

Ndërkaq, drejtoresha e organizatës për zhvillim rural “Mëshqerra”, Florentina Kida-Gërguri, e ka falënderuar drejtorin e Bujqësisë, Ramiz Ramadani, për të cilin tha vazhdimisht ka bërë përpjekje për ta përfituar këtë donacion, dhe falë kësaj janë gëzuar 35 familje.

“Besoj që është një racë që ia vlenë për ta plasuar qumështin në treg dhe për ta zhvilluar prodhimtarinë e qumështit. Ne po planifikojmë të vazhdojmë edhe me projektet tjera me Komunën e Gjilanit”, theksoi ajo.

Drejtori i Bujqësisë, Ramiz Ramadani, ka bërë të ditur se kategoria e fermerëve që po i mbështesin janë ata që kanë nga një deri në katër krerë lopë,

“Viti 2019 ka qenë vit i blegtorisë në Gjilan, ngase dy donacione i kemi pasur nga shkolla e agrobiznesit “Arbëria”. Sot po i shpërndajmë 35 krerë lopë të racës “Hollshtajn”, e cila është tipike e qumështit. Kategoria e fermerëve që po i mbështesin janë ata që kanë nga një deri në katër krerë lopësh, të cilët nuk kanë përfituar nga Ministria e Bujqësisë. Ky bashkëpunim do të vazhdojë dhe besoj që shumë shpejtë do ta kemi edhe kontigjentin tjetër”, tha Ramadani.

Projekti ka verë prej 100 mijë euro. Komuna e Gjilanit ka participuar me 28 mijë euro, donatori me 59 mijë, ndërkaq fermerët me 14 mijë euro.


​

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin “Race for the Cure” të organizuar nga OJQ “Renesansa”, në mbështetje të të mbijetuarve nga kanceri i gjirit, ku të pranishëm do të jenë edhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani dhe përfaqësuesit nga misione të huaja në Kosovë. (Sheshin e Dëshmorëve në Prizren, ora 10:00)

- Organizata X40 dhe Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile organizojnë tryezën e diskutimit “Lum Lumi” në të cilën do të diskutohet për dëmtimin e lumenjëve nga hidrocentralet në Kosovë. (Kino Lumbardhi Prizren, ora 11:00)
 
- Për nder të Ditës Botërore të Turizmit, nën organizimin e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik të Komunës së Prizrenit do të bëhet përurimi i projektit “Shenjëzimi i 10 shtigjeve të ecjes”, projekt i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian. (Në afërsi të fshatit Mushnikovë, afër Hotel Gold në Prizren, ora 13:00)

- Në ditën e tretë të edicionit të festivalit Lahuta, Okarina Polifionia mbahet kongresi i Lahutareve te trojeve shqiptare. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, ora 15:00)

- Platformës Bashkë-krijuese organizon ekspediten e gastronimise shqiptare. (Kino Bahçe, te Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)