19 Gusht 2019

Çmimi i ushqimeve në mbarë globin u rrit 5 muaj radhazi

Romë, 7 qershor - Sipas të dhënave të publikuara të enjten nga Organizata e Ushqimit dhe e Bujqësisë të Kombeve të Bashkuara (FAO), kushtet e këqija klimatike shkaktuan tension në furnizimin me djathë dhe misër dhe si pasojë çmimi i ushqimeve në mbarë globin u rrit 5 muaj me radhë.

Në maj, me ndikimin e thatësirës, në Oqeani pati rënie në eksportin e produkteve të qumështit dhe si pasojë treguesi i çmimit të produkteve të qumështit u ngrit 5.2% në krahasim me prillin duke arritur pikun e 5 viteve të fundit.

Njëkohësisht, në shumë shtetete amerikane ndodhën përmbytje dhe reshje të mëdha, të cilat ndikuan mbjelljen e misrit dhe ngritën treguesin e çmimit të drithërave prej 1.4%.

Sipas parashikimit të FAO-s, vëllimi i prodhimit të misrit u ul me 10% në krahasim me vitin e kaluar si pasojë e motit të keq. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2019 - Mbahet mbledhja e Komiteti për Politik dhe Financa e Komunës së Rahovecit. (Komuna e Rahovecit, ora 10:00)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" festojnë ditëlindjen e mikut të madh të shqiptarve e mbar njerëzimit ish Presidentit të SHBA, Billi Clinton . (Zyret e shoqatës "Miqtë e Amerikës", që gjendet afë Agjencisë së Statistikave të Kosovës përball Parlamentit, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia solemne e hapjes së punimeve të Seminarit XXXVIII Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Biblioteka Universitare, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë solemne të hapjes së punimeve të Seminarit XXXVIII Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Salla e kuqe, Fakulteti i Filologjisë, ora 11:00)

- Komuna e Prizrenit dhe Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit bëjn përurimin e Stadiumit Ndihmës në lokacionin Boka Boka. (Fshati Korishë në Prizren, ora 11:00)

- Bëhet shfaqja për media e filmit "Shpia e Agës" i Lendita Zeqirit (Kinema Cineplexx, ora 13:00)

-  Komuna e Prizrenit në kuadër të hartimit të buxhetit për vitin 2020 do të organizojë dëgjime publike me banorët e rajonit të Hasit dhe Anadrinit, me qëllim të angazhimit të tyre në procesin e hartimit të buxhetit, transparencës, gjithëpërfshirjes dhe llogaridhënies ndaj qytetarëve. (Shtëpia e Kulturës në Gjonaj, ora 19:00)