22 Prill 2021

Çmimet e ushqimit në janar më të larta në 6 vite

Romë, 5 shkurt - Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë të Kombeve të Bashkuara (FAO) ka bërë të ditur se çmimi global i ushqimit arriti mesataren më të lartë mujore në janar që nga korriku i vitit 2014 pas një rritjeje të qëndrueshme tetë-mujore .

Indeksi i Çmimit të Ushqimit FAO regjistroi rritje me 4.3 për qind ose 4.7 pikë, nga dhjetori i vitit 2020, mesatarisht 113.3 pikë në janar.

Fitimet e mëdha tek nën-indekset e sheqerit, drithërave dhe vajrave bimorë nxitën rritjen ndërsa vlerat e mishit dhe qumështit ishin gjithashtu në rritje, megjithëse në një masë më të vogël.

Kjo shifër është një indeks i rëndësishëm nga tregtia që ndjek çmimet e tregut ndërkombëtar të pesë grupeve kryesore të produkteve ushqimore.

Me një rritje prej 8.1 për qind nga muaji i kaluar, indeksi i çmimit të sheqerit u rrit më së shumti ndërsa kërkesa e fortë globale e importit nxiti shqetësimet për shkak të rënies së disponueshmërisë.

Indeksi i Çmimeve të Drithërave FAO në janar regjistroi një rritje të ndjeshme mujore prej 7.1 për qind, të udhëhequr nga çmimet ndërkombëtare të misrit.

Muajin e kaluar, indeksi i çmimit të vajit bimorë u rrit me 5.8 për qind në nivelin e tij më të lartë që nga maji i vitit 2012.

Me rritjen e tij tetë-mujore radhazi, indeksi i çmimeve të qumështit FAO u rrit në 1.6 për qind gjatë kësaj periudhe.

Indeksi i Çmimeve të Mishit FAO shënon rritje për katër muaj radhazi, me 1 për qind nga dhjetori i vitit 2020 për shkak të importeve të shpejta globale të mishit të shpezëve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)