31 Janar 2023

Çështja e mbrojtjes së ambientit nuk është luks

Prishtinë, 26 tetor - Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, bashkë me Ministrin e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu dhe ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci morën pjesë në mbjelljen e drunjve në aksin rrugor tek Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës.

“Çështja e mbrojtjes së ambientit nuk është çështje luksi, por ka të bëjë me ajrin që e thithim çdo ditë. Bashkë më ministrat do të vazhdojmë fazën e dytë ku do të angazhohet edhe mërgata, e cila është shtytëse  në shumë procese”, deklaroi presidentja Osmani.

Tutje, presdidentja shtoi se duke e mbrojtur ambientin e mbrojmë shëndetin tonë.  "Këtu është vendi që e shohin të gjithë qytetarët tanë, duke falënderuar, ministritë dhe partnerët ndërkombëtarë, të cilët i japin rendësi kësaj kauze", theksoi, mes tjerash, presidentja Osmani.

Ndërsa minsitri Liburn Aliu, theksoi se rreth 500 drunj janë të dhuruar nga kompania “Chair airline” dhe shtoi zotimin e Minsitrisë që ai drejton, me iniciativën e presidentes, deri më tani, janë mbjellë 850 mijë drunj.

“Rregullojmë peisazhin, ndotja e ajrit nga industria e thëngjillit dhe politikat e ndryshimeve klimatike. Po e përmbajmë zotimin tonë. Shumë projekte tjera do kemi”, deklaroi ministri Aliu.

Ndërkaq ministri Peci bëri të ditur se mbjellja e tyre ka filluar në tetor të vitit te kaluar e do të përfundojë këtë vit. "Iniciativa të tilla nga liderë shtetëror kanë rëndësi kombëtare", deklaroi ai, derisa theksoi se është avancuar legjislacioni, ku me task-forcën do të parandalohet prerja ilegale.

"Një ditë e mirë te jemi së bashku në Kosovën e bukur. Drunjtë janë mbrojtës së natyrës. Për këtë arsye jemi përgjegjës të mbjellim me shumë  drunj", tha përfaqësuesi i UNDP-së.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 janar 2023

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, kryeministri Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrja Donika Gërvalla bëjnë homazhe te shtatorja e heroit Zahir Pajaziti, në 26 vjetorin e rënies së heronjve Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media, ku do të publikohen rezultatet e Indeksit të Perceptimit te Korrupsionit për vitin 2022. (Zyrat e KDI-së, ora 9:00)

- Komisioni për Legjislacion shqyrton Projektligjin për Byronë Shtetërore për verifikimin dhe konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtje shqyrton Projektligjin për mbrojtjen e informacionit të klasifikuar. (Kuvendi i Kosovës, salla N204, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N225, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS) publikon “Raportin për Vlerësimin Bazë të Dhunës në Baza Gjinore në Kosovë: Perceptimet e Komunitetit dhe Palëve të Interesit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:00)

- Gazetarët afganë që kanë mbërritur sonte në Kosovë, Amina Omid, Ahmad Shaker, Nimatullah Gholami dhe Raifullah Nikzad mbajnë konferencë për media. (Zyret e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, ora 10:30)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton planet e Përformances për vitin 2023, të agjencioneve/rregullatorëve të pavarur, që i raportojnë Komisionit (AKP, ARKEP, ZRRE). (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për performancën financiare dhe operative të ndërmarrjes “Trepça”. Të ftuar janë kryesuesi i Bordit, Bahri Hyseni, dhe kryeshefi Ekzekutiv, Enis Abdurrahmani. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 11:00)

- Përkrahës të Vetëvendosjes protestojnë kundër “imponimit” të Bashkësisë së Komunave Serbe. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal, shqyrton draft-planin e punës së Komisionit, për sesionin pranveror 2023. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Pyje. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga në bashkëpunim me Zyres Zvicerane për Bashkëpunim në Kosovë ka kënaqësinë të ju ftoj në ceremoninë e diplomimit të programit “Zhvillimi i njohurive mbi qeverisjen lokale". (Kino Armata, ora 14:00)

- Eris Jashari, ish-zyrtar policor në Policinë e Kosovës, i dorëhequr me 4 korrik 2017, tani koordinator në organizatën joqeveritare ktheju tokës tënde KTT, do të futet në grevë urie deri në realizimin e sigurimit shëndetësor dhe jetësor për policinë kërkesë kjo drejtuar Deputetëve të Kuvendit të Kosovës. (Sheshi “Adem Jashari”, te hyrja e pasme e Kuvendit kah rruga UÇK, ora 14:00