25 Shkurt 2020

Zjarri në Australi po qetësohet falë ndryshimit të motit

Wells, 13 janar - Ekipet që po luftojnë kundër zjarreve në Australi, thonë se kanë arritur të kthehen "nga mbrojtja në sulm" për herë të parë në disa javë.

Zjarrfikësit kanë prerë pemë të vogla ose kanë djegur shkurre përgjatë rrugës së parashikuar të zjarrit, për ta ndaluar atë të shkojë më larg.

Dale McLean, që po ndihmon në menaxhimin e reagimit ndaj një zjarri afër Bodalla-s në Wellsin e Ri Jugor, thotë se zjarri po qetësohet falë ndryshimit të motit.

"Zjarri ka ndryshuar, kështu që ne kemi arritur të kalojmë para tij tani dhe të hidhemi në sulm. Ne po bëjmë gati shtigjet dhe po përgatitemi për të bërë djegie të kontrolluara. Në dy ditët e fundit kemi qenë në gjendje të kryejmë me sukses disa djegie të kontrolluara dhe kjo na jep kontroll mbi këtë anë të zjarrit. Dhe kjo është ajo që do të bëjmë gjatë ditëve të ardhshme, ndërsa moti është në anën tonë."

Moti pritet të jetë në përgjithësi i favorshëm këtë javë, megjithëse çdo përkeqësim i tij mund të bëjë që flakët të ndizen përsëri.

McLean vëren se ata do të bëjnë sa munden për të parandaluar që zjarri të arrijë në zonat me popullsi të dendur:

"Nëse nuk e shuajmë zjarrin, do të kthehemi përsëri te Autostrada e Princeshës, dhe do të humbim shumë më tepër pyll, shto edhe faktin që kjo pa dyshim do ta afronte zjarrin më pranë qendrave të banuara. Prandaj, është mjaft e rëndësishme që ta shuajmë këtë zjarr. Kemi një mundësi që ta shuajmë atë në pyll."

Zjarret në Australi kanë shkaktuar mbi 20 të vdekur dhe kanë shkatërruar mijëra shtëpi që nga shtatori.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 shkurt 2020 - Konstituohet Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë organizon konferencë të jashtëzakonshme për media për të shprehur shqetësimin lidhur me trajtimin e rasteve ku fëmijët janë viktima të formave të abuzimit dhe dhunës seksuale. (Ambientet e organizatës Forumi për Iniciativa Qytetare në lagjen Pejton, ora 10:00)

- Konstituohet Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Vendi: (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Demokracia Plus dhe Qendra për Avokim dhe Kulturë Demokratike në bashkëpunim me programin e USAID për Fuqizim të Sistemit të Drejtësisë organizojnë konferencën në cilën do të shpalosen rezultatet e Anketës me përdoruesit e shërbimeve të gjykatave. (Hotel Sirius, ora 10:00) 

- Konstituohet Komisioni për Buxhet dhe Transfere. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Konstituohet Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Bibloteka Kombëtare e Kosovës dhe Shoqata e të Burgosurve Politik organizojnë hapjen e ekspozitës "Kujtesa e Kosovës, portrete të Adem Demaqit në pikturë dhe fotografi". (Bibloteka Kombëtare, ora 11:00)

- Konstituohet Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- ADMOVERE e mbështetur nga KFOS promovon raportin "Gjendja në Fakultetin e Gjeoshkencave të Universitetit të Mitrovicës". (Hapësirat e rektoratit të UMIB-it në Mitrovicë, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike mban diskutim lidhur me detyrat me prioritet dhe organizimin e punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 12:00)

- Anibar Festivali Ndërkombetar i Animacionit organizon shfaqjen e filmave nga java e Kinematografisë afrikane. (Kinema Jusuf Gërvalla, 13:00)