29 Mars 2020

Xhamajka bëhet shteti i 117 që njeh pavarësinë e Kosovës

Prishtinë, 20 shkurt - Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka bërë të ditur se shteti i Xhamajkës e ka njohur pavarësinë e Kosovës, transmeton Anadolu Agency (AA).

Thaçi në një postim në rrjetet sociale tha se, njohja i është bërë të ditur nga ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA), Vlora Çitaku.

"Lajm i mrekullueshëm! Sapo u njoftova nga ambasadorja Vlora Çitaku se Xhamajka ka njohur Republikën e Kosovës si sovran dhe të pavarur", shkroi presidenti Thaçi, duke shtuar se ky është një rezultat i punës së madhe dhe lobimeve për vite me radhë.

Xhamajka (Jamaica) është shtet ishullor në detin e Karaibeve. Ajo është ishulli i tretë më i madh i Antileve të Mëdha. Numri i popullsisë arrin në rreth 2,6 milionë banorë. Kryeqytet i Xhamajkës është Kingston me rreth 650 mijë banorë, i cili është edhe porti më i madh detar.

Kosova gjatë vitit 2019 nuk mori asnjë njohje. Para Xhamajkës, njohja e fundit e pavarësisë së Kosovës erdhi nga Barbados, më 15 shkurt të vitit 2018.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 mars 2020

- Kryetari i komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri viziton Drejtorinë e Arsimit për ta parë procesin e mësimit online. (Dejtoria e Arsimit në Gjilan, ora 10:30)

- Kryetari i komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri mban takim me Komitetin për mbrojtje dhe shpëtim kundër Covid-19 dhe Qendrën Operative Emergjente (Kampsui i Shkollave të Mesme në Gjilan, ora 11:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e PDK-së në Prishtinë, ora 16:30.