27 Nëntor 2022

Ukraina vret në luftë kolonelin rus Andrei Zakharov

Kiev, 10 mars - Koloneli Andrei Zakharov, komandant i një regjimenti tankesh ruse, u eliminua nga forcat ushtarake në distriktin Brovary të rajonit Kiev.

Ky lajm është bërë i ditur nga mediat ukrainase të cilat shprehen se në rajonin e Kievit, Forcat e Armatosura të Ukrainës likuiduan komandantin e regjimentit të pushtuesit.

Sipas komandës së Forcave Tokësore të Forcave të Armatosura, në vitin 2016 Zakharov mori një urdhër "Guximi" nga Putin.

Asokohe, Vladimir Putin shpërndau disa dekorata shtetërore për personelin e shërbimit dhe specialistët e industrisë së mbrojtjes, të cilët u dalluan në kryerjen e misioneve speciale në Republikën Arabe Siriane.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 nëntor 2022

- Në shënim të 110-vjetorit të Pavarësisë Shqipërisë do të mbahet mbledhje e përbashkët e Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe Kuvendit të Republikës së Shqipërisë. (Kuvendi i Shqipërisë në Tiranë, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës së Forcës, Ministria e Mbrojtjes dhe Forca e Sigurisë së Kosovës organizojnë “Ditën e Hapur’’ në të cilën do të marrin pjesë edhe udhëheqësit më të lartë shtetërorë, si dhe përfaqësuesit ushtarakë e diplomatikë të vendeve partnere. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 12:00)