25 Shkurt 2020

Thellohet lufta diplomatike Bullgari - Rusi, nongrata dy diplomat rus

Sofje, 28 janar - Të premten me datë 24 Janar 2020, Ministria e jashtme e Bullgarisë kishte njoftuar ambasadorin rus në Sofje, Anatoly Marakov, se dy diplomatet rus, Dimitriy Mikhailovich Yaroshenko dhe Alexander Alexandrovich Khvatov, duhet të lëshonin territorin bullgar Brenda 48 orëve.

Ky është rasti i dytë në dy muajt e fundit, që Qeveria Bullgare shpall nongrata diplomatet rus. Në tetor 2019, ishte shpallur nongrata diplomati rus, Vladimir Rusyaev, i cili ishte zënë në aktivitete spiunazhi në dëm të shtetit bullgar.

Deri sa Rusyaev ishte pjesëtarë i Shërbimit inteligjent ushtarak rus GRU dhe operonte nën petkun e diplomatit, Mikhailovich dhe Khvatov janë pjesëtarë të Shërbimit inteligjent të jashtëm rus-SVR, të cilët në Ambasadën ruse në Sofje, operonin nën petkun e diplomati .

Mikhailovich, si sekretar i parë në Ambasadën ruse në Sofje dhe Khvatov si përfaqësues i Tregtisë së Federatës ruse në Bullgari, ishin shumë aktiv në aktivitete spiunazhi gjatë fund vitit të kaluar kur Qeveria Bullgare kishte dëbuar diplomatin rus, Vladimir Rusyaev, dhe situate ishte në prag të eskalimit, pasi që Qeveria ruse refuzonte ta tërhiqte Rusyaevin, duke kërkuar fakte nga Qeveria bullgare.

Kohëve të fundit rastet e shpalljes persona të pa dëshiruar të diplomatëve rus janë në rritje, kjo tregon për agresivitetin e Moskës zyrtare, posaçërisht ndaj shteteve që janë pjesë e BE dhe NATO-s si dhe shteteve që janë në proces të anëtarësimit në BE e NATO, shtete të cilat Rusia i konsideron si shtete armike.

Por agresiviteti i kohëve të fundit i Rusisë, kur është në pyetje spiunazhi nuk bënë përzgjedhje në mes të shteteve armike dhe mike, për më shumë kemi në Serbi, të publikuar në rrjetet sociale në nëntor të vitit të kaluar, kur agjenti rus i GRU, Georgy Viktorovich Kleban, ishte kapur duke pagur dhe marr informacione nga ushtarak serb, Z.K. Rast ky i cili kishte shkaktuar reaksione të shumta në Serbi, duke e vënë në dyshim miqësinë ruso-serbe.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 shkurt 2020 - Konstituohet Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë organizon konferencë të jashtëzakonshme për media për të shprehur shqetësimin lidhur me trajtimin e rasteve ku fëmijët janë viktima të formave të abuzimit dhe dhunës seksuale. (Ambientet e organizatës Forumi për Iniciativa Qytetare në lagjen Pejton, ora 10:00)

- Konstituohet Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Vendi: (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Demokracia Plus dhe Qendra për Avokim dhe Kulturë Demokratike në bashkëpunim me programin e USAID për Fuqizim të Sistemit të Drejtësisë organizojnë konferencën në cilën do të shpalosen rezultatet e Anketës me përdoruesit e shërbimeve të gjykatave. (Hotel Sirius, ora 10:00) 

- Konstituohet Komisioni për Buxhet dhe Transfere. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Konstituohet Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Bibloteka Kombëtare e Kosovës dhe Shoqata e të Burgosurve Politik organizojnë hapjen e ekspozitës "Kujtesa e Kosovës, portrete të Adem Demaqit në pikturë dhe fotografi". (Bibloteka Kombëtare, ora 11:00)

- Konstituohet Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- ADMOVERE e mbështetur nga KFOS promovon raportin "Gjendja në Fakultetin e Gjeoshkencave të Universitetit të Mitrovicës". (Hapësirat e rektoratit të UMIB-it në Mitrovicë, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike mban diskutim lidhur me detyrat me prioritet dhe organizimin e punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 12:00)

- Anibar Festivali Ndërkombetar i Animacionit organizon shfaqjen e filmave nga java e Kinematografisë afrikane. (Kinema Jusuf Gërvalla, 13:00)