23 Tetor 2021

Tërmeti prej 5.8 ballë i shkallës rihter goditet Greqinë

Kretë, 27 shtator - Një tërmet i fuqishëm, 5.8 ballë i shkallës rihter ka goditur Greqinë pak minuta më parë.

Mësohet se tërmeti është regjistruar në thellësi vetëm 10 km pranë zonës Arvis, 23 km në veriperëndim të qytetit Iraklios.

Sipas aplikacionit që regjistron tërmetet, thuhet se lëkundja sizimike mund të ketë shkaktuar dëme të lehta në banesa.

Tërmeti i fuqishëm që u regjistrua mëngjesin e sotëm në Kretë ka shkaktuar panik tek banorët.

Sipas informacioneve të para nga mediat greke fatmirësisht nuk ka persona të lënduar, ndërsa banorët kanë dalë në rrugë të shqetësuar.

Lëkundjet kanë shkaktuar dëmtime në banesa. Në fotot e publikuara nga mediat greke shihet që gurët kanë zaptuar rrugën dhe ushqimet në supermarkete janë rrëzuar. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2021

- Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon diten e dytë të edicionit te 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Shfaqet video programi "Pranverë e përhershme, behar i vonuar" nga Protocinema në bashkëpunim me Fondacionin Lumbardhi. (Kino Lumbardhi, ora 12:00)

- Mbahet dita e dytë e edicionit te tretë te festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 15:00)