19 Janar 2020

Tërmeti me magnitudë 6.8 godet ishujt Filipine

Manila, 15 dhjetor - Një tërmet i fuqishëm ka goditur ishujt Filipine me epiqendër në Davao të dielën, duke shkaktuar shumë të lënduar dhe dëme të mëdha.

Tërmeti me magnitudë 6.8 kishte thellësi prej 28.2 kilometrave, deklaruan Monitoruesit Gjeologjik të SHBA-së.

Qendra për Paralajmërimet e Cunamit tha se nuk ka ndonjë rrezikshmëri për cunami pas tërmetit deri më tani.

Autoritetet deklaruan se nuk ka ende viktima dhe se lëndimet nuk konsiderohen të rënda. Ky rajon ishte prekur nga tërmete të fuqishme në tetor dhe nëntor të këtij viti duke

Ishujt Filipine gjenden në zonën aktive gjeologjike të Pacifikut që përballet me lëkundje të shpeshta..

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2020 - Federata e Futbollit e Kosovës do të fillojë projektit zhvillimor “Elite Youth Development Programme U15”, i cili do të realizohet në të gjitha regjionet. (Fusha e mbuluar “Prince” në lagjen Arbëri në Prishtinë, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”. (Qendra “BogdaniPolis”, Katedralja “Shën Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”.  (Qendra “Bogdanpolis” në Prishtinë, ora 10:00)

- Teatri i Qytetit të Prishtinës 'Dodona' shfaq premierën për fëmijë “Fjalët magjike” nga Alba Loxha e në regji të Shkurtë Aliut e cila trajton nevojën e përdorimit të fjalëve magjike: “më fal”, “të lutem”, “faleminderit” etj., nga fëmijët. (Teatri Dodona, ora 12:00)