23 Shkurt 2020

Tërmet i mbrëmshëm në Shqipëri është ndjerë në plot 10-ë shtete

Tiranë, 29 janar - Një tërmet me magtnitudë 4.9 i shkallës rihter ka rënë mbrëmë në Shqipëri, më saktë epiqendra ka qenë në Bubq.

Edhe pse magnituda nuk ka qenë shumë e madhe, ai është ndjerë në plot 10-ë shtete.

Shtetet e prekura nga tërmeti janë: Bullgaria, Bosnje Hercegovina, Kroacia, Greqia, Italia, Kosova, Mali i Zi, Serbia, Maqedonia e Veriut, si dhe Shqipëria.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 shkurt 2020 - Partia Demokratike e Kosovës, mban Konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

- Mbahet marshi i çiklistëve kundër ndotjes së ajrit në Prishtinë. (Pikë nisja nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, Fushë Kosovë, në hyrje të Prishtinës, ora 12:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më OVL-UÇK-së në Deçan! bejnë zbulimin e pllakës së varrit të luftëtarit e komandantit Halim DervishTolaj nga Prejlepi i Deçanit. (Kompleksi i Varrezave të Dëshmoreve të Kombit në fshatin Prejlep, ora 12:00)