02 Shkurt 2023

Tajvani goditet nga një tërmet 6,8 ballë

Taipei, 20 qershor -  Byroja Qendrore e Motit (CWB)  ka njoftuar se një tërmet me fuqi 6,8 ballë goditi Tajvanin mëngjesin e sotëm.

Sipas Byrosë Qendrore të Motit të vendit ishullor, tërmeti goditi qarkun Hualien në Tajvanin lindor.

Pas tërmetit nuk u morën raporte për dëmtime në ishull.

Byroja tha se epiqendra e tërmetit ishte 37,7 kilometra në jug-jugperëndim të qarkut Hualien në një thellësi prej 6,8 kilometrash.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)