06 Dhjetor 2022

Tadiq: Ka përparime në zbatimin e 6-pikëshit

Prishtinë, 27 mars - Presidenti i Serbisë, Boris Tadiq, diskutoi në Bruksel me shefen e diplomacisë evropiane, Kethrin Eshton, edhe për Kosovën. Ai foli rreth përpjekjeve për gjetjen e zgjidhjeve praktike në shumë fusha, përfshirë pjesëmarrjen e “shqiptarëve të Kosovës në takimet rajonale”.

“Shpresoj që do të gjejmë një rrugëdalje dhe të kemi një marrëveshje që do t’i zgjidhë çështjet që kanë të bëjnë me transportin, gjykatat, policinë dhe doganat, në mënyrë të tillë që nuk çon në njohjen e pavarësisë së Kosovës”, tha presidenti serb, Boris Tadiq.

Komentet e Tadiqit u bënë gjatë takimit me shefen e diplomacisë evropiane, Kethrin Eshton.

Tadiq tha se Beogradi po nxit gjetjen e zgjidhjeve për pjesëmarrjen e shqiptarëve të Kosovës në takimet rajonale, por “duke respektuar vijën e kuqe dhe formulën e Kombeve të Bashkuara”.

Tadiq nënvizoi faktin se Beogradi është në kontakte të vazhdueshme me UNMIK-un dhe EULEX-in dhe se është shënuar përparim në zbatimin e planit 6-pikësh të Ban ki Munit.

Presidenti serb përsëriti qëndrimin e Beogradit se “Serbia nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës”.

Lidhur me Bosnjën, Tadiq theksoi se vendi i tij është kundër ndarjes, pasi kjo do të ishte në kundërshtim me Marrëveshjen e Dejtonit.

Ndërsa, sa i përket integrimit evropian të Serbisë, Tadiqi tha se synimi i Beogradit është marrja e statusit të vendit kandidat deri në fund të këtij viti, apo më së largu në fillim të vitit 2011.

Ai shtoi se bashkëpunimi me Gjykatën e Hagës për ish-Jugosllavinë, është kusht i domosdoshëm për t’u përmbushur, në mënyrë që të procedohet me euro-integrimin.

Presidenti serb tha se vendi i tij po bën gjithçka për ta kapur dhe dorëzuar në Hagë Ratko Mlladiqin dhe Goran Haxhiqin.

Boris Tadiq do të takohet në Bruksel dhe me presidentin e Bashkimit Evropian, Herman Von Rompei. Tadiq gjendet në Bruksel për punime të Forumit 2010.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)