06 Dhjetor 2022

Tadiç: Kosova jo anëtare e OKB-së pa pëlqimin e Serbisë

Beograd, 15 shkurt - Pa pëlqimin e Serbisë, Kosova kurrë nuk mund të bëhet anëtare e OKB-së, ndërsa entiteti i cili nuk mund të bëhet anëtar i kësaj organizate ndërkombëtare, në esencë, kurrë nuk do të jetë shtet i pavarur- ka thënë presidenti serb Boris Tadiç, në një intervistë dhënë për revistën "Odbrana".

 Vetë ky fakt, ka thënë Tadic, flet se pa Serbinë nuk mund të zgjidhet statusi i ardhshëm i Kosovës. "Strategjia që Serbia të vihet para aktit të kryer me planin e njohjes së përshpejtuar të pavarësisë së Kosovës, nuk po jep rezultate dhe as që do të japë" ka nënvizuar më tej Tadiç.

Ai ka shtuar se Serbia duke iu referuar këtyre arsyeve, e ka shtruar çështjen e Kosovës para institucioneve ndërkombëtare - Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së dhe Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë dhe ka vlerësuar se në fund, duhet të arrihet zgjidhje konstruktive, e qëndrueshme dhe e pranueshme nga të dy palët.

Tadic ka nënvizuar se pas vendimit të GJND, Serbia në mënyrë sovrane do të vendosë se c'hapa juridike diplomatike do të ndërmarrë, por ka përsëritur se Serbia nuk e pranon dhe kurrë nuk do ta pranojë Planin e Ahtisarit.

"Besoj thellë në negociata e dialog dhe në përgjegjësinë tjetër fare politike, në metodat ja dhunë, në proces të qetë e racional. Të gjithë që mendojnë se ekziston mënyrë tjetër, thellë mashtrohen. Pa negociata, dialog dhe kompromis nga të dy palët nuk ka zgjidhje", ka thënë presidenti serb.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)