02 Shkurt 2023

SHBA vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Washington, 25 shkurt - Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, njoftoi se ka vendosur sanksione të reja ndaj Rusisë, pasi Moska nisi sulm ndaj Ukrainës.

Biden tha se presidenti rus, Vladimir Putin e refuzoi diplomacinë, duke thënë se sulmi i 24 shkurtit ndaj Ukrainës ishte i paprovokuar dhe i paramenduar.

"Putin e zgjodhi këtë luftë", tha Biden, duke shtuar se Rusia tani do "të bartë përgjegjësi" për veprimet e saj.

Presidenti amerikan tha se nuk ka plane që të bisedojë me Putinin.

Sipas Bidenit, në sanksione do të përfshihen edhe eksportet, por po ashtu bankat dhe oligarkët.

Në rundin e ri të sanksioneve, sipas presidentit Biden, janë vendosur edhe katër banka ruse.

“Kjo nënkupton që çdo aset që ato kanë në SHBA, do të ngrihen”, tha ai.

Biden tha se sanksionet po ashtu do të godasin sektorin e teknologjisë.

Presidenti Biden përsëriti qëndrimin se forcat amerikane nuk do të dërgohen në Ukrainë për të luftuar me Rusinë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)