03 Dhjetor 2022

SHBA: Nuk ka asnjë tregues se Rusia është përgatitur të përdorë armë bërthamore

Washington, 5 tetor - Vladimir Putin ka nënshkruar ligjet, duke finalizuar aneksimin e kryer në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar.

Shtetet e Bashkuara nuk kanë asnjë indikacion se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore në konfliktin e saj me Ukrainën, megjithë “shpërthimet bërthamore” nga Moska, tha sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë.

Vladimir Putin ka përshkallëzuar luftën shtatë mujore në Ukrainë me një mobilizim ushtarak dhe paralajmërime për përdorimin e armëve bërthamore.

“Ne e marrim shumë seriozisht çdo armë bërthamore këtu, por dua të them… se ne nuk kemi parë ndonjë arsye për të rregulluar qëndrimin tonë strategjik bërthamor, as nuk kemi ndonjë indikacion që Rusia po përgatitet të të përdorë menjëherë armë bërthamore”, u tha Jean-Pierre gazetarëve.

Ajo vjen pasi Kremlini tha se nuk dëshironte të merrte pjesë në “retorikën bërthamore” të përhapur nga Perëndimi pas një raporti mediatik se Rusia po përgatitej të demonstronte gatishmërinë e saj për të përdorur armë bërthamore në konfliktin e saj me Ukrainën.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 dhjetor 2022

- Komuna e Prishtinës do të bëjë testimin e radhës të Sistemit të Alarmit Publik me tinguj të njëtrajtshëm dy herë nga 30 sekonda. (Prishitnë, ora 12:05)

- Ndihmës administratorja e Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar për Europë dhe Euroazi, Ambasadorja Erin E. McKee, do të vizitojë Kosovën ku do të takohet me akterë të ndryshëm duke përfshirë përfaqësues të Qeverisë, shoqërisë civile, sektorit privat, bartës të rinj të ndryshimeve etj. (Lokalet e Royal Beverages, Velekincë, Komuna e Gjilanit, ora 13:30)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu e shoqëruar nga kryetari i Komunës së Podujevës Shpejtim Bulliqi, do të mbajë tubim me vajza e gra. (Teatrin e Qytetit "Avdush Hasani", ora 14:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu e shoqëruar nga kryetari i Komunës së Podujevës Shpejtim Bulliqi do të vizitojë Qendrën e Handikos-it në Podujevë. (Objekti i Qendrës në Podujevë, ora 15:30)

- Në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit do të shfaqen filma vendor dhe të huaj, ku do të ketë diskutime me me autorët pjesmarrës! (Kino Armata, ora 17:00)
 
- Mbahet ceremonia e mbylljes së Festivalit Ndërkombëtar të Filmit më ç'rast do të behët edhe ndarja e çmimeve. (Kino Armata, ora 19:00 )