26 Shtator 2022

SHBA furnizon Ukrainën me masa mbrojtëse kundër armëve kimike ose biologjike

Kiev, 1 prill - Shtetet e Bashkuara të Amerikës po furnizojnë Ukrainën me masa mbrojtëse në rast se Rusia vendos të përdorë armë kimike ose biologjike.

Shtëpia e Bardhë njoftoi se kjo masë është thjesht paraprake, në mënyrë që një sulm me armë kimike të mos i gjente të papërgatitur.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki tha se furnizimet po siguroheshin duke u dhënë një paralajmërim nga Shtetet e Bashkuara dhe vendeve  të  tjera për mundësinë që Rusia të përdorte armë të tilla në Ukrainë dhe mund të planifikonte një operacion.

Furnizimet përfshijnë maska ????gazi, kostume mbrojtëse dhe pajisje të tjera. Shtetet e Bashkuara kanë pranuar kërkesën e Kievit dhe po i dërgojnë për të mbrojtur civilët, megjithëse Kievi mund të vendosë ta përdorë atë për ushtarët e vet.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)