01 Tetor 2020

Shala: Kosova numëron qindra suksese te të rinjve të saj në vend dhe në botë

Dubai, 19 shtator - Ambasadorja e Vullnetit te Mire per Kosoven ne IHRC Elvana Shala po qendron ne Dubai te Emirateve te Bashkuara Arabe ku po zhvillon punimet konferenca "Arab Youth International Model of United Nations" ne te cilen po marrin pjese rreth 200 te rinje nga vende te ndryshme te botes e ne mesin e tyre shume personalitete te familjeve mbreterore arabe dhe personalitete te fushes se humanizmit dhe diplomacise.  

Ambasadorja Shala si e ftuar nderi para te pranishmeve ka folur per rolin e te rinjeve ne krijimin e paqes ne bote me shembull te vecante rolin e te rinjeve te Kosoves ne ndertimin e paqes pas periudhes se luftes se fundit ne Kosove.

Me kete rast ajo ka theksuar se e kaluara  e historise  se te rinjëve te Kosoves eshte mjafte e dhimbshme, pasi qe nga vitet e 90ta per shkak te konflikteve politike ne ish-Jugosllavi  ajo shpeshehere u privua nga e drejta e fjales se lire, arsimimit, e lwvizjes, duke iu shkelur te drejtat themelore per nje jete me dinjitet.

"Gjate luftes shume prej tyre humben jeten per liri dhe sot Kosova kujton me krenari  jeten dhe vepren e secilit prej tyre."

"20 vite pas luftes dhe 11 vite pas Pavaresise, perkunder kushteve jo te favorshme dhe sfidave te medha, Kosova numeron qindra suksese te te rinjeve te saj ne vend dhe ne bote, e mbi te gjitha jemi shembull i krijimit te shume grupeve jo formale me qellim te permiresimit te mardhenieve ne mes te rinise se komunitetit serb dhe atij shqiptar dhe krijimin e mundesise per paqe dhe stabilitet nderfetar", ka theksuar Shala. 

Tutje ajo theksoj se aktualisht Kosova po kalon neper procesin zgjedhor per zgjedhjet e parakohshme parlamentare, ku per here te pare ne listat kandiduese per deputet te parlamentit, kemi shume te rinje kandidat nen moshen 30 vjecare te cilet pretendojne te jene zeri i te gjithe te rinjeve te Kosoves ne parlament duke qene tashme pjese edhe e politikberjes se shtetit.

Kjo tregon me se miri, vetedijesimin e larte te shoqerise sone per fuqine e te rinjeve dhe ndryshimet pozitive qe ata mund ti sjellin nje shteti.

Ne pjesen e dyte te fjalimit, Shala ka folur edhe per aspektin humanitar te te rinjeve dhe rolin qe ajo ka ne shoqerine tone duke thene se rinia e Kosoves dhe populli shqiptar ne pergjithesi njihen si kombi me human ne bote te cilet identifikohen me humanisten me te njohur  ne bote Nene Tereza.

"Po, ajo ishte shqiptare dhe shume e re ne moshe vendosi qe tere jeten e saj t’ia kushtoj humanizmit dhe njerezve ne nevoje ne gjithe boten duke ua rikthyer shpresen per jeten, dashurine dhe shendetin."

"Keshtu edhe rinia jone gjithnje ka ndjekur shembullin e saj duke u bere pjese e shume organizatave nderkombetare humanitare, duke organizuar iniciativa te ndryshme per te gjithe njerezit ne nevoje e mbi te gjitha ka ngritur flamurin e Kosoves kudo ne bote madje edhe ne vendet ku politika nuk kishte qasje, ka rrembyer cmime te ndryshme kulturore e sportive edhe atehere kur gjithcka dukej e pamundur e me e rendesishmja i ka treguar botes vleren e te qenit njeri."

"Ne nuk mund te sjellim paqe, pa kuptuar dhimbjen e tjetrit, prandaj rruga e veshtire e rinise kosovare dhe kembengulesia e tyre le te sherbeje si udherrefyes i vizionit tuaj per paqe dhe stabilitet ne bote" tha nder te tjera Ambasadorja Shala.

Fjalimin e saj Shala e perfundoj me porosine se bota ka perjetuar mjaft luftera lot e dhimbje te cilat kane lene gjurme te pashlyeshme ne gjenerata. Prandaj le te jemi ne gjenerata e re ata qe botes do ti sjellin paqe dashuri dhe humanitet.

Ashtu sic thoshte e shenjta Nena Tereze:  Ne nuk kemi nevoje per arme dhe bomba per te sjelle paqe ne bote, ne kemi nevoje per dashuri dhe dhembshuri. Nga Kosova, me dashuri dhe paqe" ka perfunduar fjalimin Ambasadorja Shala

Nderkaq, neser viziten e saj ne EBA Shala do ta vazhdoj ne Abu Dhabi ku do te takoj Ambasadorin e Kosoves atje z. Avni Arifi ndersa te shtunen do te jete paneliste ne 4th Sheikh Zayed Peace Conference.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Tetor 2020 - Me rastin e Ditës Botërore për të Moshuarit, ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në Shtëpinë për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare në Prishtinë. (Shtëpia për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër Faik Grainca për keqpërdorim të pozitës apo i autoritetit zyrtar nga neni 422 paragrafi 1 të KPRK. (Gjykata Themelore në Ferizaj, salla nr.3, ora 9:30)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës në Prishtinë. (Zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës, ora 9:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimet vjetore për kinematografi. (Kabineti i ministres Dumoshi, ora 10:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës voton për ekspertin e shëndetit publik si dhe diskuton me ekspertët rreth angazhimit të tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan nis vitin e ri akademik 2020/2021. (Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 11:30)

- Nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu do të merr pjesë në aktivitetin sensibilizues të organizuar nga Drejtoria e Shëndetisë dhe QKMF me rastin e shënimit të muajit të Kancerit të Gjirit. (Sheshi “Shatërvan” në Prizren, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të merr pjesë në përurimin e klasave parashkollore të SHFMU “Mati Logoreci”, të renovuara nga KFOR-it Turk në Kosovë. (Shkolla “Mati Logoreci” në Prizren, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë edhe në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë - Landovicë në Prizren. (Në afërsi të varrezave të dëshmorëve në Landovicë, ora 12:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë-Landovicë. (Landovicë, Varrezat e Dëshmorëve, ora 12:30)  

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton komunitetin boshnjak në Reçan. (Reçan, ora 13:30)

- Në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë do të mbahet paraqitja e parë e Hysni Gucatit. (https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 15:00)

- Kryeshefi Ekzekutiv i Korporates Financiare te Zhvillimit Ndërkombëtar të ShBA-ve, Adam Boehler mban një konferencë telefonike për shtyp në të cilën do të diskutojë sesi delegacioni i fundit i qeverisë amerikane në Greqi, Kosovë, Serbi, Izrael dhe Marok avancoi marrëveshjet ekonomike dhe investimet e sektorit privat për të mbështetur zhvillimin global dhe politikën e jashtme të SHBA. (https://www.eventbrite.com/e/telephonic-press-briefing-with-us-international-development-finance-tickets-123158497381, ora 17:00)