05 Dhjetor 2022

Serbia pa legjislacionin e BE-së

Beograd, 24 mars - Serbia është vendi i vetëm në rajon i cili nuk ka marr legjilsacionin e përkthyer të Bashkimit Evropian nga Kroacia. Kështu shkruan e përditshmja serbe BLIC duke saktësuar se në Bërdo afër Kranjit, Kryeministrja e Kroacisë, Jadranka Kosor i ka dorëzuar homologëve të rajonit 100 mijë faqe të përkthyera dhe 13 mijë akte ligjore nga legjislacioni evropian, pjesë kjo e rëndësishme e integrimit në BE dhe një punë e cila ka marr shumë shumë kohë ndërsa taksapaguesëve kroat u ka kushtuar 8 milionë euro.

Përveç Malit të Zi dhe Bosnjes që dokumentin në gjuhën kroate mund ta përdorin lirshëm në procesin e tyre të integrimit, përkthimin e ka marr Maqedonia, Kosova e madje edhe Shqipëria, ndërsa Kryeministri shqiptar Sali Berisha me këtë rast është shprehur në Bërdo të Sllovenisë: “Bën edhe në gjuhën kroate?!”

Këtë zhvillim në Bërdo të Kranjit, analistët dhe mediat e rajonit e shpjegojnë si përgjigje Serbisë për bojkotimin që i bëri këtij samiti të rëndësishëm për Ballkanin Perëndimor, ku mungesën serbe e shoqëroi edhe ajo e Ministrit spanjoll të Punëve të Jashtme, Migel Anhel Moratinos shteti i të cilit është edhe kryesues i rradhës së Bashkimit Evropian.

Edhe pse i gjithë procesi i dorëzimit të këtij dokumentacioni ka filluar të përfolet që nga viti 2008, pritet që Kroacia t’ia dorëzoj zyrtarisht Serbisë këtë material të përkthyer në Samitin e Sarajevës që pritet të mbahet në muajin qershor, samit për të cilin vet Moratinos tha se do të marr pjesë si Serbia ashtu edhe Kosova, edhe pse për këtë të fundit dihet formula spanjolle, vetëm në siglën “Kosovo - Unmik”.

Ndryshe, për Samitin e kundërshtuar të Bërdos afër Kranjit nga Serbia ka shkruar edhe gazeta londineze “The Economist”. “Me vendimin për të mos marr pjesë në këtë takim, kur u tërhoqën Herman van Rompej dhe Migel Angel Moratinos, Tadiç e fitoi betejen por jo edhe luftën. Për shkak të këtij përçmimi, qeveria sllovene mund të hakmerret duke ngadalësuar integrimet evropian të Serbisë”, vlerëson gazeta britanike “The Economist”. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)