05 Dhjetor 2022

Serbi, filloi debati mbi kërkesën ndjesë për Srebrenicën

Begrad, 30 mars - Sot parlamenti serb, në kuadër të anëtarësimit në Bashkimin Evropian, filloi debatin mbi kërkesën ndjesë apo jo për vrasjen e mijëra myslimanëve të Bosnjës në Srebrenicë, në vitin 1995.

Ky debat do të nxjerrë në pah edhe përpjekjet e Beogradit për të pranuar tmerret e kryera në emër të serbëve gjatë luftërave të viteve ´90, që shumë serbë ende i mohojnë.

"Rezoluta e Srebrenicës është e domosdoshme për t´u diskutuar në parlament pasi me këtë Serbia kërkon të tregojë dëshirën tonë për pajtimin rajonal dhe të demonstrojë marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë ndërmjet vendeve të rajonit´´, deklaroi javën e kaluar kryeministri serb, Mirko Cvetkoviç.

Projektrezoluta shpreh keqardhjen për viktimat dhe kërkon ndjesë që nuk u bë aq sa duhej për të parandaluar masakrën por nuk e njeh atë si gjenocid. Ajo kërkon gjithashtu që dhe vendet e tjera të ish-Jogusllavisë të miratojnë rezoluta që dënojnë krimet kundër serbëve.

Pak muaj përpara mbarimit të luftës që solli shpërbërjen e Jugosllavisë, serbët e Bosnjës të komanduar nga gjenerali Ratko Mladiç vranë rreth 8 000 myslimanë boshnjakë nga qyteti i Srebrenicës, që u rrethua dhe u shkatërrua.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të bëjë lansimin e Protokollit Shtetëror për Trajtimin e Rasteve të Dhunës. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, do të hapë ekspozitën e të burgosurve rreth rasteve të Dhunës në Familje. (Hollin e Ministrisë së Drejtësisë, ish objekti Rilindja, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)            


- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KQZ-së, ora 16:30)