10 Prill 2020

Senati liron presidentin Trump nga akuzat

Wasington, 6 shkurt - Sot u bë votimi përfundimtar në Senatin amerikan për procesin e shkarkimit të Donald Trump. Pas votimit Trump u lirua nga akuzat.

Trump akuzohej nga Demokratët për shpërdorim të pushtetit dhe pengim të Kongresit ndaj këtij procesi. Akuza ndaj Trump për shpërdorim detyre u rrëzua me 52 vota kundër dhe 48 vota pro.

Ndrësa akuza ndaj Trump për pengim të Kongresit u rrëzua me 53 vota kundër dhe 47 pro. Në nëntor Presidenti Trump do të jetë presidenti i parë në historinë e SHBA-së që shkon në zgjedhje më një akuzë të fituar

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Prill 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do ta pret në takim Kryeministrin në detyrë të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, për të diskutuar lidhur me situatën aktuale të krijuar nga pandemia COVID-19. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

- Shkolla Finlandeze organizon Konferencën Virtuale “Si të regjistroheni në universitetet më të mira në botë” e hapur për të gjithë nxënësit në Kosovë. (Google Meet, ora 14:00)

- Komuna e Prishtinës promovon tunelin dezinfektues, i vendosur si masë shtesë për parandalimin e përhapjes së COVID 19. (Oborri i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare, ora 14:30)

- Studentët e arteve të AAB-së, sjellin ekspozitën e parë virtuale të studentëve në Kosovë. (Transmetim live në faqen e Kolegjit AAB në facebook, ora 17:30)