25 Shkurt 2020

Sanksionet mbi Rrjedhën Veriore dëmtojnë Rusinë

Tiranë, 23 janar - Rusia i ka bërë thirrje Evropës që të ofrojë mbështetje të plotë për gazsjellësin Rrjedha Veriore 2, duke thënë se Shtetet e Bashkuara do të dëmtojnë tranzicionin e Evopës në energji të ripërtrishme, nëse vazhdojnë të sanksionojë këtë projekt.

“Ne nuk jemi shumë të kënaqur me sanksionet në Rrjedhën Veriore 2 sepse ne besojmë se këto janë sanksione në planet e Evropës në drejtim më ekologjik dhe treg më të sigurt të energjisë”, ka thënë kreu i fondit sovran të pasurisë së Rusisë, Kirill Dmitriev, në Forumin Ekonomik Botëror që po mbahet në Davos, transmeton agjencia e lajmeve, Reuters.

“Ne presim rritje të eksporteve të gazit për 34 për qind në 20 vjetët e ardhshëm. Ne ndërtojmë infrastrukturë fantastike për të dërguar gaz në Azi, e cila ka nevojë për të. Në këtë mënyrë ne jemi duke i ndihmuar Azisë për të kaluar në energji më të pastër përmes gazit dhe sinqerisht, përmes projektit tonë, Rrjedha Veriore 2 ne do t’i ndihmojmë Evropës që ta bëjë të njëjtën gjë”, ka thënë ai.

Rusia është detyruar të shtyjë kompletimin e projektit, Rrjedha Veriore 2 deri në vitin e ardhshëm pasi Shtetet e Bashkuara kanë vënë sanksione në këtë projekt, i cili synon të dërgojë gaz në Gjermani.

Gjermania ka kritikuar këtë vend, duke e konsideruar si përzirje në politikat e saj për energji.

Uashingtoni ka thënë se beson që Evropa duhet të ndërpresë varësinë nga Rusia për gaz dhe në vend të tij të blejë gazin e Shteteve të Bashkuara.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 shkurt 2020 - Konstituohet Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë organizon konferencë të jashtëzakonshme për media për të shprehur shqetësimin lidhur me trajtimin e rasteve ku fëmijët janë viktima të formave të abuzimit dhe dhunës seksuale. (Ambientet e organizatës Forumi për Iniciativa Qytetare në lagjen Pejton, ora 10:00)

- Konstituohet Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Vendi: (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Demokracia Plus dhe Qendra për Avokim dhe Kulturë Demokratike në bashkëpunim me programin e USAID për Fuqizim të Sistemit të Drejtësisë organizojnë konferencën në cilën do të shpalosen rezultatet e Anketës me përdoruesit e shërbimeve të gjykatave. (Hotel Sirius, ora 10:00) 

- Konstituohet Komisioni për Buxhet dhe Transfere. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Konstituohet Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Bibloteka Kombëtare e Kosovës dhe Shoqata e të Burgosurve Politik organizojnë hapjen e ekspozitës "Kujtesa e Kosovës, portrete të Adem Demaqit në pikturë dhe fotografi". (Bibloteka Kombëtare, ora 11:00)

- Konstituohet Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- ADMOVERE e mbështetur nga KFOS promovon raportin "Gjendja në Fakultetin e Gjeoshkencave të Universitetit të Mitrovicës". (Hapësirat e rektoratit të UMIB-it në Mitrovicë, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike mban diskutim lidhur me detyrat me prioritet dhe organizimin e punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 12:00)

- Anibar Festivali Ndërkombetar i Animacionit organizon shfaqjen e filmave nga java e Kinematografisë afrikane. (Kinema Jusuf Gërvalla, 13:00)