01 Shkurt 2023

Rusia sulmoi një stacion treni në Ukrainë, 25 vdekur

Kiev, 25 gusht -  Është rritur në 25 numri i personave që kanë humbur jetën në sulmin e ndërmarrë nga ushtria ruse ndaj stacionit të trenit në zonën Chaplyne, në rajonin Dnipropetrovsk të Ukrainës.

Zëvendës shefi i zyrës së presidentit të Ukrainës, Kyrylo Tymoshenko, në një deklaratë nga llogaria e tij Telegram, deklaroi se kanë përfunduar punimet e kërkim shpëtimit në zonën e goditur nga raketat në Chaplyne.

"Si pasojë e bombardimit nga pushtuesit rusë ndaj banesave dhe stacionit të trenit, kanë humbur jetën 25 persona, përfshirë 2 fëmijë dhe janë plagosur 31 të tjerë", tha Tymoshenko.

Dje forcat ruse kryen sulm me raketa ndaj stacionit të trenit në zonën Chaplyne të Ukrainës.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, fillimisht deklaroi se 15 persona u vranë dhe 50 tjerë u plagosën në një sulm të forcave ruse ndaj një stacioni treni në Ukrainë.

Në fjalimin e tij me video-konferencë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (OKB), Zelenskyy tha se raketat e lëshuara nga forcat ruse goditën një stacion treni në qytetin Chaplyne në lindje të vendit.

Duke theksuar se 4 nga vagonët morën flakë, Zelenskiy tha se, "15 persona humbën jetën dhe 50 tjerë u plagosën. Kështu jetojmë çdo ditë. Kështu u përgatit Rusia për këtë takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së".

Zelenskyy theksoi se ekipet e shpëtimit vazhdojnë punën e tyre dhe se numri i të vdekurve mund të rritet.

Kujtojmë se dje Ukraina kishte 31 vjetorin e pavarësisë së saj si shtet, ndërkaq nga lufta me Rusinë tashmë më shumë se 6 muaj kanë humbur jetën mbi 1 mijë fëmijë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 shkurt 2023

- Ndërmarrja Publike Banesore, qiramarrësit, punëtorët e lokaleve dhe qytetarë të tjerë protestojnë për rritjen e çmimit të qirasë për lokalet në Prishtinë.  (Komuna e vjetër e Prishtinës, ora 9:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim, formon grupin punues për hartimin e planit të punës së komisionit për vitin 2023. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 9:30)
 
- Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca do të shpalos gjetjet dhe rekomandimet e raporteve të auditimit: “Të hyrat nga qiraja në Agjencinë Kosovare të Privatizimit për periudhën 2012-2021”, si dhe “Funksionimi i sistemit të Grantit të Performancës Komunale dhe menaxhimi i projekteve të financuara nga donatorët për vitin 2021”. (Ambientet e Zyrës Kombëtare të Auditimit, ora 11:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim, formon grupin punues për hartimin e planit të punës së komisionit për vitin 2023. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 11:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)