07 Prill 2020

Rusia po mbjell panik në Perëndim për të përkeqësuar ndikimin e koronavirusit

Moskë, 18 mars - Mediat ruse kanë vendosur një "fushatë të të egër dezinformimi" kundër Perëndimit për të përkeqësuar ndikimin e koronavirusit, gjenerimin e panikut dhe mbjelljen e mosbesimit, sipas një dokumenti të Bashkimit Evropian të parë nga Reuters.

Kremlini mohoi pretendimet të mërkurën, duke thënë se ato ishin të pabazuara dhe nuk kishin sens.

Dokumenti i BE thoshte se fushata ruse, duke nxitur lajme të rreme në internet në anglisht, spanjisht, italisht, gjermanisht dhe frëngjisht, përdor raporte kontradiktore, konfuze dhe me qëllim të keq për të bërë më të vështirë për BE që të komunikojë reagimin e saj ndaj pandemisë.

Një fushatë e rëndësishme dezinformimi nga media shtetërore ruse dhe daljet pro-Kremlin në lidhje me COVID-19 është duke vazhduar, "thotë dokumenti i brendshëm nëntë faqesh, i datës 16 mars, duke përdorur emrin e sëmundjes që mund të shkaktohet nga koronavirusi.

"Qëllimi kryesor i dezinformimit të Kremlinit është të përkeqësojë krizën e shëndetit publik në vendet perëndimore ... në vijë me strategjinë më të gjerë të Kremlinit për përpjekjen për të përmbysur shoqëritë evropiane, "thotë dokumenti i prodhuar nga krahu i politikës së jashtme të BE-së, Shërbimi i Veprimit të Jashtëm Evropian.

Një bazë e të dhënave të specializuara të BE-së ka regjistruar pothuajse 80 raste të dezinformatave për koronavirusin që nga 22 janari, thuhet në dokument.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tregoi për atë që ai tha se mungesa në dokumentin e BE-së për një shembull specifik ose lidhje me një media specifike.

"Ne po flasim përsëri për disa akuza të pabazuara që në situatën aktuale janë ndoshta rezultat i një makthi anti-rus," tha Peskov.

Dokumenti i BE përmendi shembuj nga Lituania në Ukrainë. Ajo tha që në mediat sociale, RT-Spanjisht në gjuhën spanjolle të financuara nga shteti rus ishte burimi i 12-të më i njohur i koronavirusit midis janarit dhe mesit të marsit, bazuar në sasinë e lajmeve të shpërndara në mediat sociale.

EEAS nuk pranoi të komentojë drejtpërdrejt në raport.

Komisioni Evropian tha se ishte në kontakt me Google (GOOGL.O), Facebook (FB.O), Twitter (TWTR.N) dhe Microsoft (MSFT.O). Një zëdhënës i BE akuzoi Moskën se "luante me jetën e njerëzve" dhe u bëri thirrje qytetarëve të BE-së që të "jenë shumë të kujdesshëm" dhe të përdorin vetëm burime të lajmeve që ata besojnë./ Reuters

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Prill 2020 - Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret kryeministrin në detyrë, Albin Kurti. (Qendra Operative Emergjente tek kampusi i shkollave të mesme, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli viziton Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në komunën e Ferizajt. (Ferizaj, ora 11:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli takohet me një grup biznesmenësh nga Ferizaj. (Ndërtesa e re e Komunës se Ferizajt, ora 12:00)

- Sindikata e Pavaur e Sektorit Privat të Kosovës mban takimi me ministrin e financave Besnik Bislimi. (Ndërtesa e Ministrisë së Financave, ora 13:30)