27 Shtator 2022

Rusia po humbet me qindra trupa çdo ditë në Ukrainë

Washington, 22 korrik - Washingtoni thotë se beson se ushtria ruse po pëson çdo ditë me qindra viktima. Lajmi u bë i ditur të premten nga një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane.

Duke folur në kushte anonimiteti, ai tha se krahas mijëra ushtarakëve në grada më të ulta, si togerë e kapitenë, në Ukrainë ishin vrarë edhe me qindra kolonelë e shumë gjeneralë rusë.

"Zinxhiri i komandës vazhdon të ketë problem", tha i njëjti zyrtar.

Ndërsa janë shënuar rreth pesë muaj që kur Presidenti Vladimir Putin urdhëroi sulmin ndaj Ukrainës, Moska ka arritur të pushtojnë rreth një të pestën e territorit të këtij vendi.

Të mërkurën drejtori i CIA-s, William Burns tha se Shtetet e Bashkuara Bashkuara vlerësojnë se numri i të vrarëve në radhët e trupave ruse deri tani kanë arritur në rreth 15,000 dhe ndoshta 45,000 të plagosur. Ai shtoi se edhe Ukraina ka pësuar viktima të konsiderueshme.

Rusia i klasifikon vdekjet në radhët e ushtrisë si sekrete shtetërore edhe në kohë paqeje ndaj dhe nuk i ka përditësuar shpesh shifrat zyrtare të viktimave gjatë luftës. Më 25 mars Moska njoftoi se ishin vrarë 1,351 ushtarë rusë.

Autoritetet në Kiev bënë të ditur në qershor se çdo ditë vriteshin 100 deri në 200 trupa ukrainase.

Shtetet e Bashkuara besojnë gjithashtu se Ukraina ka shkatërruar më shumë se 100 objektiva tejet të rëndësishme ushtarake ruse brenda Ukrainës.

Uashingtoni ka ofruar 8 miliardë dollarë ndihmë për sigurinë që nga fillimi i luftës, përfshirë 2.2 miliardë dollarë në muajin e fundit.

Në fillim të kësaj jave, Pentagoni tha se do t'i sigurojë Ukrainës katër sisteme shtesë raketash me lëvizshmëri të lartë (HIMARS).

Rusia thotë se po zhvillon një "operacion special" në Ukrainë për të çmilitarizuar fqinjin e saj dhe për ta çliruar atë sikurse pretendon, nga nacionalistët e rrezikshëm.

Por Kievi dhe Perëndimi thonë se Rusia po synon të pushtojë Ukrainën vendin fqinj të saj e me qasje properëndimore, të çliruar nga Moska me rënien e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)